Müze sergileme mekanlarında güncel gösterim teknikleri ile mimari tasarım ilişkisi üzerine bir inceleme
An analysis on contemporary presentation methods in museum exhibition halls and its relationship with architectural design
- Tez No: 238169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde müzeler, kültür nesnelerinin korunduğu ve vitrinlerde sergilendiği yerlerin ötesinde, izleyiciyi meraklandıracak, daha fazla görme, öğrenme isteğini heveslendirecek, nesnenin kendisi kadar sunumunu da ilginç kılan tasarım ve gösterim teknikleriyle meşgul edecek sergileme sistemlerine ve mekanlarına gereksinim duymaya başlamışlardır. Buna bağlı olarak yeni müzecilik çalışmaları son 10 yıl içinde hızlı bir değişim yaşamaktadır. Müzelerde yeni teknikler kullanılmaya başlanmış, ziyaretçi-sergilenen iletişimine verilen önem artmıştır. Ziyaretçilerin istekleri yeniden gözden geçirilmiş ve buna göre yeni sergi mekan tasarımlarına gidilmiştir.Ziyaretçinin öğrenmesinde etkili olan dinamik gösterim teknikleri sergi sistemlerinde daha sık kullanılmaya başlanılmıştır. Gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde, müzeler sadece objelerin izlendiği mekânlar olmaktan çıkmış, farklı işlevleri de üstlenmiştir. Kullanılan gösterim tekniklerinin gelişimi müzenin üstlendiği eğitim, toplumsal gelişime etki vb. kimliklerini ön plana çıkarmış ve müze, sergi ve ziyaretçi arasındaki iletişimi en üst düzeye çıkarmıştır.Son dönem müze örneklerinin incelenmesi sonucu, bilgisayar çağında sosyo-kültürel bir değişim yaşayan müze ziyaretçilerinin, güncel gösterim tekniklerinin kullanıldığı sergileme düzeneklerine ilgilerinin arttığı, baştan sona çizgisel bir kurgu yerine sürprizli iç içe geçmiş mekânlara yönelim olduğu görülmektedir.Bu çalışmada, müze sergi mekanı tasarımlarında, bilgisayar çağının taşıdığı yeni estetik anlayışının yaygınlaştığı, video, bilgisayar ekranları, teknolojik araçlar, elektronik panoların vb. kullanımı ile sergi mekânlarının, iletişim kurulan elemanlara dönüşümü irdelenmiştir. Müze tipolojisi üzerinde yapılan araştırmalar, teknoloji-mimarlık etkileşimine bağlı olarak müze sergileme sistemlerinde gösterim tekniklerinin değişimleri özellikle son dönem müze örnekleri ile sunulmuştur. Bu genel çerçevenin kapsamında çalışmada: Müzecilik, Müzelerde Sergileme ve Sergi Mekanı Tasarımı, Sergileme Sistemlerinin Sınıflandırılması ve Sergileme Yöntemlerinde Güncel Gösterim Teknikleri ve Mimari Tasarım İlişkisi üzerine inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, beyond the idea of that museums are only sites that cultural heritage preserved and exhibited, it increased to consider necessary of exhibition design, to intrigue of visitors, to make eager visitors to see and to learn more, to make as interesting as the way of exhibition for visitors as much as exhibited objects, to occupy the visitors with concept and presentation methods and for exhibition halls. Depending on this, in new museum concepts, it occurs a rapid improvement for the last decade. In museums new methods are started to be used, it is given more attention to communication between visitors and exhibiting objects. The demands of visitors are reviewed and according to this, new exhibition concepts are created.Dynamic presentation methods which are effective in visitors learning are started to put in practice more often. According to improvement in informatics technology, not anymore museums are only sites for exhibiting of objects, also museums have new functions. Development of presentation methods used, increased the importance of education, influence of social improvement etc. which museums undertake and maximize the communication between museum, exhibition and visitor.Result of analyses of last epoch museum examples, it is seen that in computer age, visitors who have a social-cultural change has more interest in exhibition set up which current presentation methods used and there is a tendency to installations not linear and not predicted instead of linear from beginning to end.In this study, design of exhibition hall of museums, it is determined that comprehension of computer age aesthetics become more common. Video, computer screen, technological media, electronic panel etc. usage and exhibition halls are transformed to elements which are communicated with. Determination on museum typology, changes of presentation methods in museum exhibitions depending on interaction of technology and architecture are presented with last epoch museum examples. Analysis of museum concept and presentation in museums, exhibition hall design, classification of exhibition methods and contemporary presentation methods in exhibition methods and architectural design relation are made.