Akut miyokard infarktüsünde serum troponin T değerlerinin CK-MB ve miyoglobin değerleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 23817
- Danışmanlar: ZUHAL ALPACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
37 ÖZET Haydarpaşa Numune Hastanesinde, Temmuz -Eylül 1992 ?tarihleri arasında AMI teşhisi ile acil dahiliye servisine yatan 40 hastanın serum Troponin T, myoglobin değerleri ile CK-MB akti vi tel eri karşılaştırıldı. Serum Troponin T değerlerinin diyagnostik kriterleri miyoglobin düzeylerinin ve CK-MB ak ti vi tel erini nk i ne göre daha anlamlı bulundu. Serum Troponin T ile, yüksek cardio- spesifite ve sensitivite gösteren bulgular elde edildi. Bu sonuçlar doğrultusunda, AMÎ'nin tanısında serum Troponin T değerlerinin önemli bir yer taşıdığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY We compared the serum Troponin T and Myoglobin levels and the CK-MB activities of 40 patients with confirmed acute myocardial infarction during July-September 1992, in the Haydarpaşa Numune Hospital. The serum Troponin T diagnosis criteria were found to be more reliable compared to those of Myoglobin and the CK-MB. With serum Troponin T, the cardiospecif i ty and the sensitivity both increased. In line with our results, we can conclude that serum Troponin T levels are significant in the diagnosis of acute myocardial infarction.