Bölgesel otopark yönetimi ve stratejileri: Tarihi yarımada-Eminönü bölgesi örneği
Regional parking management and strategies: Historical peninsula-Eminonu district
- Tez No: 238173
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA SİNAN YARDIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Gelişmesini henüz tamamlamış ülkelerde, özellikle araç sahipliğinin belirli bir düzeyin üzerine çıkmamış olması ve ülke kalkınma modeli içerisinde otomotiv endüstrisinin hem üretim hem de satışlar noktasında teşvik edilmesi, araç sahipliğini her geçen gün arttırmaktadır. Araç sahipliğinin, gelişmişliğin bir ölçütü olarak değerlendirildiği bu ülkelerde, araç kullanımındaki artış ve buna bağlı olarak, kentiçi ulaşımda sürücülerinin park yeri ihtiyacının karşılanamaması sonucu ortaya çıkan sirkülasyon zorluğu ile beraberinde getirdiği olumsuz etkiler ?otopark problemi? olarak tanımlanmaktadır.Otopark problemlerinin çözümü için yıllarca yetersiz otopark alanlarının olduğu ve yeni otopark alanlarının yapılması gerekliliği anlayışı, otoparkların olduğu bölgelere olan talebi daha da arttırmış ve trafik sorunlarını içinden çıkılamaz hale getirmiştir. Söz konusu bu geleneksel anlayışa karşı, geliştirilen yeni otopark yönetimi ve stratejileri, problemi ulaştırma sisteminin tamamı içerisinde bir bütün olarak ele almakta ve ?Otopark yönetimi ve stratejileri? adıyla sistemleştirilmektedir.Otopark yönetimi ve stratejileri; park imkânlarının daha verimli kullanımıyla sonuçlanan çeşitli politikalar ve programlara dayanmaktadır. Otopark yönetimi, mevcut otopark planlama uygulamalarıyla ilgili problemleri araştırmakta, otopark tesislerinin maliyetlerini ve geliştirilen yöntemlerle elde edilebilecek kazançları tartışmakta, özel otopark yönetimi stratejilerini ve bunların nasıl uygulanabileceğini açıklamaktadır. Bunu sağlayabilmek amacıyla da yönetim stratejilerini;?Park yerlerinin etkinliğini artırmayı amaçlayan stratejiler,?Park talebini azaltan stratejiler,?Destek stratejileriolmak üzere 3 ana başlıkta değerlendirmektedir.Bu tez çalışmasında, otoparklar ve türleri, kentiçi tıkanıklık ve otopark problemleri tanımlanarak, otopark talep ve ihtiyaçlarını etkileyen faktörler; otopark yönetim ve stratejilerinin ilkeleri, faydaları ve de geliştirilen otopark politikalarının verimliliği için maliyetlerin ekonomik açıdan değişimleri üzerinde durulmuştur. Sunulan bu bilgiler ışığında Tarihi Yarımada-Eminönü Bölgesi'nde sözü edilen otopark stratejilerinin uygulanma imkânları araştırılmıştır. Bunun için önce bölgenin ulaşım altyapısı mevcut durumuyla ortaya konulmuş ve özellikle mevcut otopark altyapısını gerçekçi bir şekilde belirleyebilmek için bir ?otopark envanteri anketi? kullanılmıştır. Mevcut durumun analiz edilmesinden sonra stratejik düzeyde bir ?bölgesel otopark yönetimi? için çeşitli senaryolar geliştirilerek tartışılmıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmında ise ileriye dönük yaklaşımlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the countries which have completed their development yet, especially if having vehicle is limited and encouraging of automotive industry on manufacturing and selling in country progress model, increases having vehicle daily. Having vehicle, is evaluated a criteria of growing in this country, increase of using vehicle not provided required parking areas for this reason and negative effects because of the circulation defined ?Parking problem?.Understanding of being deficient parking areas and requirement of new parking areas more increased demand to the areas which have parking and traffic problems became disaster. New parking management and strategy, which is developed against to conventional understanding, deal with the problem is a part of the whole transportation system and to systematize known as ?Parking management and strategies?.Parking management and strategies are based on some politics and programs results in using more efficient parking facility. Parking management investigates problems about present parking planning, costs of parking facilities and discussing about incomes with the new developed methods and special management strategies and explains how to use them. To provide them,?Strategies that increase parking facility efficiency,?Strategies that reduce parking demand,?Support strategiesdepend on these 3 main strategies.In this thesis parking and types, downtown congestion and parking problems are being defined, the factors which affecting demand and requirements on parking, principles of parking management and strategies, benefits and emphasized for efficiency of developed parking politics, changing costs angle of economic. According to this datas possibilities of above mentioned strategies are investigated in Historical Peninsula called Eminönü Zone. Firstly zone?s present transportation substructure was defined and to define present parking lot substructure clearly is used a ?parking inventory survey?. Discussed some developed scenarios in strategic level for zone?s parking management. In the part of assessment and conclusion approaches aimed to the future manifested.