Parking management in smart built environment: Evaluation of METU campus
Akıllı çevre kapsamında park yönetimi: ODTÜ kampüsü değerlendirilmesi
  1. Tez No: 648567
  2. Yazar: VOLKAN GENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIK ÖZTÜRK, DOÇ. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Giderek artan araç sayısı ve teknolojik gelişmelerle birlikte, ulaşımla ilgili sosyal problemler; Akıllı Ulaşım Sistemleri'nin bir parçası olan sistematik ve akıllı çözümlerle ele alınmalıdır. Park yönetimi, sınırlı otopark kapasitelerinin daha fazla yol kullanıcısı tarafından verimli ve adil bir şekilde kullanılabildiği Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulama alanıdır. Ancak; otopark arzının ve parklanma talebinin kapsamının, ayrıca kullanılacak olan herhangi politika ve teknolojik ürüne verilmesi beklenen karşılığın belirlenmesi gerekli ön şarttır. Yapılı çevre olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü parklanmaya olan talebin artmasına rağmen, içerisindeki park yeri kapasitesinin sınırlı olmasından dolayı, parklanma ile ilgili problemlerle yüzleşmektedir. Son zamanlarda park ihlalleri, kampüste araç sayısının fazlalığından dolayı artmaktadır. Olumsuz çevresel etkilerin yanı sıra park ihlalleri; kritik konumlarda trafik sıkışıklığı ve karayolu ağı kapasitesinin kaybı oluşturması nedeniyle kampüs trafiğinin akışını ve güvenliğini azaltmaya başlamıştır. Bu tez, ODTÜ Yerleşkesi'nde park kullanımının ve ihlallerinin, türünün ile seviyesinin belirlenmesine odaklanmaktadır, bu yüzden daha sürdürülebilir kampüs ulaşım politikalarının geliştirilmesi için, akıllı park yönetimi stratejileri önerilebilir. Ancak, akıllı park yönetimi, park yönetimi kapsamında; arazi kullanımını, park yeri arzı ve talebini, sürücü ihtiyaçlarını, davranışlarını ve kişilerin bakış açılarını anlamayı gerektirmektedir. Bu yüzden bu çalışma kapsamında park yeri sayımı, parklanma araştırması yapılmış ve bir akıllı kampüs ulaştırma anketinden faydalanılmıştır. Bu kapsamlı değerlendirmeler sonucunda, kampüs içinde akıllı mobiliteyi teşvik eden bir park yönetimi strateji planı kampüs genelinde 7 aşamalı olarak önerilmiştir. Ek olarak, önerilen park yeri ücretlendirme stratejisinin konumu, uygulama şeklini ve park etmenin yasak olması gereken bölgeleri içeren bölgesel strateji planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the ever-increasing number of vehicles and technological advancements, transportation-related social problems are addressed with more systematic and smarter solutions, as a part of Intelligent Transportation Systems (ITS) services. Parking management is an ITS application area, where limited parking capacities can be efficiently and fairly utilized by more road users. However, detection of the true nature of parking demand and supply limits as well as the expected response to any policies and technology tools to be employed, is necessary prerequisite step. Middle East Technical University (METU) campus is a built environment that suffers from parking-related problems due to limited parking supply capacity despite the increase in the demand. Thus, parking violations have been increasing lately due to high number of cars in the campus. Besides the negative environmental impacts, parking violations have started to threaten the flow and safety of the campus traffic due to traffic congestion and loss of road network capacity at critic locations. This thesis focuses on estimation of the type and level of parking utilization and violations in METU Campus, so that smart parking management strategies can be recommended for development of a more sustainable campus transportation policies. Smart parking management requires an understanding of land use, parking supply and demand, driver needs, behaviors, and perception of the commuters, in the scope of parking management. Thus , within the study, parking space inventory, parking survey were conducted and a smart campus transportation survey was utilized. After this comprehensive evaluation, a campus-wide parking management strategy plan that promote smart mobility within the campus was proposed within the campus, in 7 stages. In addition, a regional strategy plan, including the locations, and application of the proposed parking pricing strategy, and the areas where parking should be prohibited, has been created.