SRTM (shuttle radar topography mission) verilerinden elde edilen sayısal yükseklik modellerinin doğruluğunun incelenmesi
Accuracy investigation of digital elevation models derived from SRTM (shuttle radar topography mission)
  1. Tez No: 238181
  2. Yazar: ABDULLAH SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yeryüzü ile ilgili yapılan çalışmaların temeli topografyadır. Sayısal yükseklik modeli, seçilen uygun bir enterpolasyon fonksiyonu ile yeryüzünün fiziksel ve topoğrafik bilgisini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. RADAR verileri, Sayısal yükseklik modeli için önemli bir veri kaynağıdır. SRTM; dünyanın %80'inin radar verisini toplamayı amaçlayan ABD, Almanya ve İtalya arasındaki ortak bir projedir. SRTM, interferometri ile yüksek kalitede üç boyutlu topografik veri üreten aktif bir radar sistemidir. SRTM verilerinden elde edilen 3? çözünürlüğe sahip sayısal yükseklik modeli verileri ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.Bu çalışmada ilk olarak 3? SRTM verileri ile DTED verileri arasındaki yükseklik farkları, Microdem, PCI Geomatica ve Global Mapper yazılımları kullanılarak incelendi. Daha sonra 1/25.000 topografik haritalardan 10m çözünürlükte SYM üretildi. Bu üretilen SYM ile SRTM verileri arasındaki yükseklik farkları hesaplandı. SRTM3 verileri ile DTED1 verileri arasındaki farklar DTED2 verileri ile arasındaki farklardan daha yüksek çıkmıştır. Böylece SRTM3 verileri DTED1 verileri gibi kullanılabilir.Bu çalışma beş bölüme ayrılmıştır.İlk bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde SYM ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde radar sistemleri, özellikleri ve radar verilerindeki hatalar hakkında bilgiler sunulmuştur. Dördüncü bölümde SRTM verileri ile DTED ve 1/25.000 Ölçekli haritalardan elde edilen SYM'ler karşılaştırılmıştır.Beşinci bölümde sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Topography is basic to many earth surface processes. Digital Terrain Model is a general term used to describe the physical and topographic information of earth?s surface by choosing appropriate interpolation function. RADAR data is very significant data for Digital Elevation Models (DEM). SRTM is an active radar system which uses Interferometry to produce high quality 3-D topographic maps. SRTM is a joint project between USA, Germany and Italy to collect radar data for 80% of the earth. DEM derived from the Shuttle Radar Topographic Mission (SRTM) are now freely available in a resolution of 3 arc-seconds. These data can be very useful for topographic applications.In this study first height differences between the SRTM 3 arc second data and DTED data was investigated by using Microdem, PCI Geomatica and Global Mapper Software. Next DEM, which has 10 meters resolution, was produced from 1/25.000 scale topographic map. Also height differences between SRTM data and the produced DEM were calculated. Differences between the SRTM and DTED1 are over than differences between the SRTM3 and DTED2 datas. So SRTM3 data can be used as the DTED1 data.This study is divided five chapters.First chapter is introduction.In the second chapter, information about Digital elevation models was presented.In the third chapter, Radar systems, principles of radar systems and radar error were presented.In the fourth chapter SRTM 3 arc second data and DTED data were compared. Height differences are also presented.In the fifth chapter, conclusions and proposals were presented.