Polimerlerde reolojik çalışma
Rheological study on ploymers
- Tez No: 238190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yapılan çalışmada genel olarak Polipropilen (PP), Polietilen (PE) ve Polivinil Klorür (PVC) gibi polimerlerde giderek yaygın bir şekilde dolgu maddesi olarak kullanılan ahşap tozu ile üretilen Polimer Ahşap kompozitlerinin üretimi, alternatif iyileştirme methodları, verim arttırıcı çalışmalar ve optimum hat tasarımında mevcut olması gereken özelliklerin tanımlanması üzerinde teorik ve pratik bazda uygulama ve deneyleri içine alan detaylı bir çalışma yapılarak üretim safhaları arasında önemli bir yeri kapsayan kurutma işleminde kullanılacak akışkan yataklı infrared ısıtıcılı kurutma sistemi SOLIDWORKS programında 3 boyutlu olarak modellenmiştir.Birinci bölümde geniş literatür çalışması yapılarak mevcut teknolojiler gözlemlenmiştir. Yapılan literatür araştırmasında üretici firmaların benzer çözümlerle sonuca gitmesine rağmen düşük nem altında çalışma, yüksek art basıncı ve düşük verim gibi uygulama güçlükleri ortaya çıkmıştır.İkinci bölümde ahşabın genel özellikleri ve bu özellikler üzerinde yapılabilecek iyileştirme çalışmaları tanımlanmıştırÜçüncü bölümde viskoz akış temel prensipleri ve bu prensiplerin ahşap polimer kompozitleri üzerindeki uygulamalarından bahsedilmiştir. Bu bölümün devamında ahşap polimer kompozit formülasyonları ve bu formülasyonların özelliklerine değinilmiştir.Dördüncü bölümde ahşap tozunun hidrofilik yapısından kaynaklanan düzensizliğin üretim verimi üzerinde büyük etkisi olması sebebiyle yüksek kurutma kapasitesine sahip akışkan yataklı kurutma sisteminin temel teorisi üzerinde duruldukta sonra pratik olarak üretimi yapılacak infrared ısıtıcılı akışkan yataklı kurutma sisteminin tasarım hesapları ve tasarımın 3 boyutlu modeli verilmiştirBeşinci bölümde yapılan pratik uygulama çalışması, deneyler ve temel analizler anlatılarak bu pratik uygulamaların temel prensiplerinden bahsedilmiştir.Son bölümde yapılan testlerin ve mekanik muayenelerin sonuçları verilerek optimum iyileştirme sistemi, talaş tozu ve üretim sisteminin nasıl olması gerektiğine dair yol gösterici veriler sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wood dust is used as a filler content in the polymer industry most commonly in Polyprophylene (PP), Polythylene (PE) and Polyvinyl Cloride (PVC) Theorotical studies, practical applications and experimental studies have been made about production mehodology, alternative improvement methods of the final product efficiency-increasing operations and critical spesifications on the optimum product line of the polymer wood composites.(PWC)In the first part of study literature investigation of the existing technologies is made. Regarding the literature investigations producers made similar resolutions on the application difficulties such as obligation to work at very low moisture percentages, high back pressure, high mould and die pressure and low efficiency, however these difficulties still limit production quality and costs.In the second part general properties of wood and possible enhancements are mentioned.In the third part basic principles of viscous flow and practice of these principles on polymer wood composites are mentioned. Also some of the well known polymer wood composite formulationn are given and mentioned spesific properties of these formulations.In the fourth part Basic theory of fluidized bed dryer is mentioned because of the fact that disorder caused by the hydrophilicy of LM. In the end of the fourth part, design calculations and 3D model of ?Fluidized Bed with Integrated Infrared Heated Drying System? and 3D model of the system is given.In the fifth part practical operation of polymer wood composites are mentioned. Practical working data is also givenIn the conclusion part results of the experimental tests and mechanical inspection data is given. Finally results are disscussed and important clues are given about optimum system in PWC, alternative production line designs and operating conditions.