Elasto-plastik zemin davranışı için mekanik parametrelerin laboratuvar deneyleri ile elde edilmesi
Determination of mechanical properties for elastic-plastic soil behavior through laboratory tests
  1. Tez No: 238195
  2. Yazar: ONUR KENGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geoteknik mühendisliğinde nümerik yöntemlerin kullanılmasının yaygınlaşması ile birlikte zemin davranışını daha iyi modelleyebilen malzeme (bünye) bağıntılarına ihtiyaç doğmuştur. Bu ihtiyacın karşılanması için bir çok araştırmacı tarafından zemin davranışını belirli koşullar için gerçeğe yakın veya yaklaşık olarak modelleyebilen bünye bağıntıları geliştirilmiştir. Bu bünye bağıntılarının bir kısmı geçmişte keşfedilen bağıntıların geliştirilmiş halidir. Bu tez çalışmasında nümerik analizlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş Hardening Soil Model (Schanz ve Vermeer,1996) bünye modelinin laboratuar deneyleri ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için laboratuarda hazırlanmış ve araziden alınmış örselenmemiş numuneler üzerinde üç eksenli basınç ve ödometre deneyleri yapılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen mekanik parametreler ile Hardening Soil Model bünye bağıntıları kullanılarak gerilme-şekil değiştirme eğrileri deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to wide usage of numerical methods in Geotechnical Engineering, constitutive relationships that model soil behavior more precisely are needed. A large number of researchers have developed a number of soil models, that are capable of modeling the behavior of soils under certain conditions, to achieve this requirement. Some of these constitutive relationships are improved versions of older relationships. In this thesis, examination of Hardening Soil Model (Schanz and Vermeer,1996), which is widely used in numerical analysis, with laboratory experiments is aimed. Triaxial tests and oedometer tests are conducted on undisturbed samples and laboratory prepared samples. The material parameters obtained from samples are used in Hardening Soil Model relationships and are compared with the experimental stress-strain curves.