İnmiş ve armendariz halkalar
Reduced and armendariz rings
- Tez No: 238222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tez çalışması için gerekli olan bazı temel kavramlar ve özellikler verilmiştir. İkinci bölümde, bir halkanın Armendarizlik özelliği tanıtılarak bu özelliğin verilen halkadan elde edilen bazı özel tipteki matris halkalarına taşınıp taşınamayacağı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Armendariz halkaların diğer halka sınıflarıyla arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, some basic defination and fundemental properties which will be used in the sequel are given. In the second section, by introducing consept of Armendariz rings we investigate whether the property of being Armendariz can be moved to some special matrix rings which is generalization of a ring or not. In the third chapter, we will search the relation between Armendariz rings and the other ring classes.