Armendariz modüller üzerine
On armendariz modules
- Tez No: 316626
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMMAHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezin amacı, literatürde var olan Armendariz modül yapısını ve temel özelliklerini inceleyerek inmiş, yarıdeğişmeli, abel ve simetrik modüller ile olan denkliklerini araştırmaktır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez çalışmamızın içeriği hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölüm, tezde ihtiyacımız olduğu kadarıyla halka ve modül ile ilgili temel kavramları içermektedir. Üçüncü bölümde, Armendariz, inmiş, yarıdeğişmeli ve abel halkalarla ilgili bilgiler derlenmiştir. Dördüncü bölümde, literatürde var olan Armendariz, inmiş, yarıdeğişmeli ve abel modül kavramları ve özellikleri incelenerek yeni örnekler sunulmuştur. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde tanımlanan modüller arasındaki denklikler araştırılarak, örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is investigating the structure of Armendariz module and the basic properties which are given in the literature and also examining the equivalent of Armendariz module with reduced, semicommutative, abelian and symmetric modules. This study involves five chapter. In the introduction general content of the thesis is explained. Second chapter involves some basic concepts about ring and modules. In the third chapter, Armendariz, reduced, semicommutative and abelian rings are reviewed. In the foolowing chapter, after investigating the concepts of Armendariz, reduced, semicommutative and abelian module and their properties, new examples are presented. In the fifty chapter, the equivalent of the modules which are defined in the previous chapter are investigated and exemplified.