Low velocity impact analysis of a composite mini unmanned air vehicle during belly landing
Kompozit insansız hava aracının gövde üstü iniş sırasındaki düşük hızlı çarpma analizi
  1. Tez No: 238244
  2. Yazar: SERHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Mini İnsansız Hava Araçları (İHA) üretim kolaylığı, bakım esnekliği, iniş takımları olmadığı için düşük ağırlığı ve kullanım kolaylığı dikkate alındığında diğer İHA'lar arasında önemli bir yere sahiptir. Kolay uçuş ve kolay iniş özelliklerine sahip olmaları için genellikle elden atılıp gövde üstüne inerler. Elden atılıp gövde üstüne iniş yaptıkları için piste ihtiyaç duymamaları operasyonel kullanımları göz önünde bulundurulduğunda büyük bir avantajdır.Operasyonel kullanımda gövde üstüne iniş yapan İHA'lar çakıl, beton ve sert toprak gibi zorlu iniş alanları ile karşılaşabilirler. Bu tip alanlar çok yüksek iniş yüklerini ortaya çıkarırlar. Gövde üstü iniş sırasında İHA'nın iskelet yapısına hasar vermemek için bu yükler tamamen anlaşılmalı ve mini İHA bu yüklere göre tasarlanmalıdır. Gövde üstü inişlerde çarpışma hızı genellikle düşüktür (
Özet (Çeviri)
Mini Unmanned Aerial Vehicles (UAV) have high significance among other UAV?s, in different categories, due to their ease of production, flexibility of maintenance, decrease in weight due to the elimination of landing gear system and simplicity of use. They are usually built to meet ?hand launching? and ?belly landing? criteria in order to have easy flight and easy landing features. Due to the hand take-off and belly landing features there is no need to have a runway and this feature is a very significant advantage in operational use.In an operation belly landing mini UAV?s may encounter tough landing areas like gravel, concrete or hard soil. Such landing areas may create landing loads which are impulsive in character. The effect of the landing loads on the airframe of the mini unmanned air vehicle must be completely understood and the mini UAV be designed accordingly in order not to damage the mini UAV during belly landing. Typical impact speeds during belly landing is relatively low (