A study on Celtic/Galatian impacts on the settlement pattern in Anatolia before the Roman era
Roma dönemi öncesinde Anadolu yerleşimlerinin dağılımında Kelt/Galat etkileri üzerine bir çalışma
- Tez No: 238243
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKTÜRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tarih boyunca Anadolu birbirinden çok farklı kültürlerin beşiği oldu. Bunlardan biri,İ.Ö. 3. yüzyılda Avrupa'dan Anadolu'ya göç eden Keltlerdir ki onların yerleştikleribölgeye bu tarihten sonra Galatya adı verilmiştir. Anadolu yerleşme tarihindeKeltleri Galatlar olarak biliyoruz.Bu tezde kültürel kimlik durağan bir nitelik olarak değil, bir topluluğun varlığınısürdürebilmesi için içinde bulunduğu koşullara göre değişim gösteren devingen birdurum olarak ele alındı ve zaman-mekan bağlamındaki devamlılığın üzerindeduruldu. Çalışmada ele alınan İ.Ö. 3. yüzyıl ile Anadolu'nun Roma'nın egemenliğialtına girdiği İ.Ö. 1. yüzyılın sonlarına kadar geçen zaman içinde Galatya'da ortayaçıkan yerleşimlerin dağılımını anlayabilmek için Keltlerin Avrupa'da geliştirdikleriyerleşimler, kullandıkları dil ve arkeolojik kazılarda elde edilen bulgular gözdengeçirildi. Avrupa'da Hallstatt ve onu izleyen La Tene dönemleri bu bağlamdaincelendi ve özellikle La Tene döneminin Anadolu'daki Galatlar ile eşzamanlığıüzerinde duruldu. Bu çalışma kapsamında değerlendirilen arkeolojik ve diğerbulgular bu dönemde Avrupa'daki Keltlerin etrafı koruma duvarı ile çevrilivi iyerleşmeler kurduklarını, üst düzeyde metal işçiliği ve madencilik bilgilerine sahipolduklarını ve diğer topluluklarla ticaret yaptıklarını gösterdi.Aynı dönem üzerine Anadolu'da çalışan araştırmacılar günümüze kadar AnadoluKeltlerinin, yani Galatların, göçebe bir yaşam sürdürdükleri ve çoğunlukla savaşortamlarında yer aldıkları üzerinde durmaktaydılar. Oysa bu tezde elde edilenbulgular, La Tene döneminde Avrupa'da olduğu gibi, Anadolu'da da Galatlarınkalelerinin ve köy benzeri tarımsal yerleşmelerinin neredeyse tamamının yollarüzerinde bulunduğunu, Anadolu'da da Keltlerin/Galatların göçebelikten yerleşikdüzene geçtiğini, üretim ve ticaretle uğraştığını, ticaret yollarını denetimkeri altındatuttuklarını gösterdi.Çalışmada sonuç olarak, ele alınan dönemde yerleşim türleri, yerleşimlerin mekansaldağılımı, kullanılan dil ve arkeolojik bulgular açısından Avrupa'dan göçle gelenKeltlerin Anadolu'da Galatlar olarak kültürel kimliklerini devam ettirdiklerikonusunda bazı önemli ipuçlarına ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Anatolia has been the cradle of many different cultures throughout history. One ofthese was the Celts who migrated from Europe to Anatolia in the 3rd century BC andhad various impacts on the settlement pattern of the region called Galatia after theirarrival. Therefore in Anatolian urbanisation history we know them as Galatians.The main statement of this thesis is that, cultural identity is not a static, inherentquality, but a dynamic and contigent aspect of the existence of people. Thereforecultural identity should be regarded as a pattern continuum. In this study, in order topredict the Galatian settlement pattern until the Roman dominance in the late 1stcentury BC in Anatolia, European Celtic settlement pattern has been reviewed aswell as archaeological evidence and the Celtic language. The Hallstatt and thefollowing La Tene periods in European history have been investigated since La Teneperiod is isochronic with Galatians in Anatolia. From the archaeological evidence inEurope, it is clear that the Celts established defended settlements, mastered the art ofiron working and mining, and traded with the classical world.vIn previous literature, Anatolian Celts/Galatians have been regarded as nomads whowere involved mostly in warfare. However, the location of their forts and village-likesettlements along the ancient trade routes implies that they were settled people whowere engaged in production and trading activities as well, similar to La Tene inEurope.Settlement types and their distribution pattern, linguistic and archaeological evidenceinvestigated in this thesis verify that Celtic cultural identity in the history of Europeand Anatolia should be regarded as a pattern continuum.