Monitoring Bülbülderesi and Bakacak landslides with photogrammetric techniques
Bülbülderesi ve Bakacak heyelanlarının fotogrametri teknikleri ile izlenmesi
  1. Tez No: 238245
  2. Yazar: BÜKAY MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LÜTFİ SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Her yıl, tüm dünyada doğal afetler yüzünden binlerce insan hayatını kaybetmektedir. En yaygın ikinci tehlike olarak heyelanlar Türkiye için hala bir afet sorunudur. Uzun süreli izleme çalışmaları duraysızlık olgusunun doğrudan ve dolaylı etkilerini azaltmak amacıyla Türkiye için fevkalade önem taşımaktadır.Bu tezin amacı, Asarsuyu Havzası'ndaki Bülbülderesi ve Bakacak heyelanlarının 42 yıllık zaman dilimi içerisindeki etkinliğini arşiv hava fotoğrafları ile tespit ederken, aynı zamanda bu arşiv fotoğraflarının sayısal fotogrametrik değerlendirmeler ile kullanımını incelemektir.Çalışmanın amacına ulaşmak için 1994 yılına ait hava fotoğraflarıyla bir ortofoto harita üretilmiştir. Ortofoto harita 1952, 1972, 1984 ve 1994 yıllarına ilişkin hava fotoğraflarının yorumlanmasında altlık harita olarak kullanılmıştır. Bunun sonucunda, 4 heyelan etkinlik haritası elde edilmiştir. Ayrıca, 1994'e ait stereo fotoğraflardan oluşturulan sayısal yükseklik modeli (SYM) kullanılarak heyelanların özellikleri analiz edilmiştir.Bu çalışmanın sonucu olarak, bazı küçük farklılıklar dışında Bülbülderesi ve Bakacak heyelanlarının ana sınırlarının konumlarında önemli bir değişiklik saptanmamıştır. Ancak, 1952 ve 1994 arasındaki dönemde heyelanlar içinde birçok topografik değişiklik gözlenmiştir. Topuktan taca kadar olan profillere göre Bülbülderesi heyelanının yaklaşık uzunluğu 4773m yaklaşık genişliği ise 2614m olarak ölçülmüştür. Alanı ~12km2, yerel değişikliklerle yamaç eğimi 10-15° olarak ölçülmüştür. Diğer taraftan, ~ 4km2 alanı ve 9-14°lik yaklaşık eğim açısıyla topuktan taca Bakacak heyelanının yaklaşık uzunluğu 4420m ve yaklaşık genişliği 832m'dir.
Özet (Çeviri)
Every year, thousands of people all over the world are loosing their lives in natural disasters. As a second most widespread hazard, landslides are still a disaster problem for Turkey. The long-term monitoring studies of instability phenomena have a paramount importance for Turkey to reduce its both direct and indirect effects.The objective of this thesis is to monitor the activity of the Bülbülderesi and Bakacak landslides in Asarsuyu Catchment for 42 years period by the digital aerial photogrammetric techniques while evaluating the possible use of archive aerial photography in such analysis.To achieve the purpose of the study an orthophoto map was generated by aerial photographs belonging to 1994 year. The orthophoto map was utilized as a base map for aerial photo interpretation of different sets of aerial photographs corresponding to 1952, 1972, 1984 and 1994 years. As a result of this, 4 landslide activity maps are obtained. In addition, the characteristics of these landslides are analyzed by utilizing digital elevation model (DEM) created from stereo photographs of 1994.As a result of the study, no considerable variation is detected in the position of main boundaries of Bülbülderesi and Bakacak landslides except some minor differences. However, within the landslides many topographical changes were observed between 1952 and 1994 period. Based on the profiles from toe to crest of the Bülbülderesi landslide, the approximate length was measured as 4773m whereas the approximate width was about 2614m. The areal extent was calculated as ~12km2 having an approximate slope gradient ranging between 10-15° with local variations. On the other hand, the approximate length of Bakacak landslide was 4420m and the approximate width was 832m from toe to crest with an area of ~4km2 and with an approximate slope angle 9-14°.