Regulatory measures to reduce natural hazard impacts and local seismic attributes in planning decisions: The case of Fatih district in Istanbul
Planlama kararlarinda doğal tehlike etkilerini ve yerel sismik özellikleri azaltmak için düzenleyici ölçütler: İstanbul, Fatih mahallesi örneği
- Tez No: 238248
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kentsel riskler, 1999 olaylarından itibaren sorgulanmıştır ki bu da kentsel risklerin belirlenmesi için risk yönetiminde yerel sismik niteliklerin temel gösterge olduğunu bir kez daha doğrulamıştır. Afet risk yönetimi için yerel yönetim araçları ve küresel yapılar, önceliklerini acil durum yönetiminden afet öncesi risk yönetimine doğru kaydırmakta ve kent planlamasından yeni görevler istemektedir. Yerel, ulusal ve küresel düzeyde güvenlik ve dirençlilik ortak sorumluluk haline gelmektedir. Bu da plancıların sakınım yöntemlerinin araştırılması, uygulanması ve yaygınlaştırılması yoluyla yerel sismik özellikleri azaltmadaki rollerini öncelikli hale getirmektedir.Yerel bağlamda, sözde Afet Yasası ve İmar Yasası kent planlamasında gerekli olan güvenlik kaygılarını kapsamamakta ve sakınım için uygun araçların tasarlanmasına yönelik düzenlemeleri içermemektedir. Bütüncül bir yaklaşımı ana görüş haline getirecek ve topluluğun karar verme süreçlerine katılımını sağlayacak olan şehir plancılarının rolü ise mevzuatta belirsizdir.Kentsel Sakınım Planlaması metodu bu nedenle planlama disiplini açısından yeni bir ilerleme ve gelişme alanı tanımlamaktadır. Bu metot, yerel bağlamda İstanbul, Fatih İlçesi'nde incelenmiştir. Sakınım Planlaması; tehlike saptama, zarar görebilir değerlerin belirlenmesi, mekânsal risk belirleme, risk alanı önceliklerini belirleme, acil durum analizi ve risk azaltımı kapsamında mekânsal ve mekânsal olmayan etkili ölçütler geliştirme gibi detaylı süreçleri içermektedir. Bu yaklaşım. Planlama teorisi ve uygulamasında yeni bir uzmanlaşma ve yürütmeyi kolaylaştıran yeni düzenleyici araçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban risks have been questioned since the 1999 events in Turkey confirming that local seismic attributes are primary indicators for urban risk management. During the past decade tools and frameworks for global disaster risk management have shifted the priorities from emergency management to pre-disaster risk management and demand new tasks from urban planning. Security and resilience in local, national and global levels becomes a shared accountability which brings in a prominent role to the planning discipline in reducing local seismic vulnerabilities via research, implementation and disseminating methods of mitigation.In the local context, the so called Disasters Law and the Development Law do not contain the necessary concern for safety in urban planning and have no aspiration to devise appropriate tools for mitigation. The role of city planners?, who could mainstream a holistic approach and provide community participation into decision making processes, is hardly apparent in legislation.Urban mitigation planning methodology thus provides a new area of progression and expansion for the planning profession. This method is investigated in the local context of Fatih, sub-province in Istanbul. It is established that mitigation planning involves an elaborate set of procedures to include hazard identification, determination of vulnerable assets, spatial risk assessment, risk area prioritization, analyses of the emergency state and identification of more effective measures for risk reduction both in spatial and non-spatial terms in line with local development potential. This approach promises a new specialization in the planning theory and practice, and calls for new regulatory tools to facilitate implementation.