Akut apandisit ön tanısı ile cerrahi girişim uygulanan olgularda preoperatuar klinik tanının, postoperatuar patolojik anatomik tanı ile değerlendirilmesi
- Tez No: 23825
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
21 ÖZET Son â yıl içinde hastanemize başvuran ve genel cerrahlarımız tarafından akut apandisit tanısı ile acil olarak ameliyat edilen 1656 vakanın postoperatuar incelemeleri yapıldı ve bu değerler yaş ve cinsiyet guruplarına göre sınıflandırıldı. Genelde sonuçlar dünyadaki çalışmalar ile uyumlu olmakla bereber, perfore apandisit sayısının az, negatif laparotomi ve apendiks vermiforrais sayısının ise dünya normallerinin çok altında olduğunu gözledik. Bunun patolojik inceleme hatasınıı yoksa cerrahi bir başarımı olduğu tartışmaya açık kaldı.
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY We studied the pathologic anotomic results of 1656 patients operated by surgeons with the diagnosis of acute apandicities ; and classifed them in different sexes and ages, during the last three years in Haydarpaşa Numune Hastanesi. Results were usually comparable with other studied. But the number of perforated apandicities and apendix verraiformis were lower than expected values.