Web based geographical information systems for Middle East Technical University campus
Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampusu için web tabanlı coğrafi bilgi sistemleri
- Tez No: 238257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesi çok geniş bir alana sahiptir. Bu kadar büyük bir alanda yerleşkeyi pek tanımayan birinin, hatta yerleşkede uzun zaman geçirmiş bir öğrenci, personel ya da mezunun binaların yerleri, derslikler, bilgisayar laboratuvarları, v.b. gibi yerleşke yaşamını etkileyen pek çok bilgiye hızlıca ulaşması oldukça zor olabilir. Internet ortamında yayınlanan interaktif bir harita ve bu haritaya bağlı bir veri tabanı yapısıyla bu tip bilgiler coğrafi konumlarıyla beraber birden fazla kullanıcı tipine sunulabilir ve ?bilgiye ulaşma zorluğu? büyük ölçüde hafifletilebilir.Bu amaçla, ODTÜ kampusune ait veriler çeşitli kaynaklardan toplanarak düzeltildi, organize edildi ve veri tablolarına taşındı. Yapıların ve hizmetlerin yerlerini gösteren interaktif bir kampus haritası Scalable Vector Grapics (SVG) formatında hazırlandı ve Internet'te yayınlandı. Haritayı, JavaScript fonksiyonları ile hazırlanan araçlarla büyütmek, küçültmek, hareket ettirmek, bilgi almak ve katmanları kontrol etmek mümkündür. Kullanıcı arayüzündeki arama bölümü ile bina ve sınıf isimleri sorgulanabilir, ayrıca binalar ve sundukları olanaklar, kullanım amaçlarına göre gruplandırılarak listelenebilir. Veriler PostgreSQL veritabanında tutulmakta, PHP betikleri ile taşınmakta ve yetkili kullanıcılar tarafından değiştirilebilmektedir. Sonuç olarak, uygulamanın web tarafı tamamen açık kaynaklı standartlarla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Middle East Technical University (METU) campus has such an extensive area that reaching the necessary information which affects campus life, such as the locations of the buildings, classrooms, computer labs, and etc. may be very difficult for anyone who does not know the campus well, and even for a student, personnel or a graduate who had a long time in the campus. An interactive campus map and a database structure related to this map which can be accessed by multiple types of users on the Internet can display this information with its geographical locations, and will reduce the“difficulty for reaching information”widely.For this purpose, data of METU were collected from various sources, edited, organized, and inserted into data tables. An interactive campus map displaying the locations of the physical structures and facilities in the campus was created in Scalable Vector Grapics (SVG) standard, and published on the Internet. By JavaScript functions, the map can be browsed with map navigation tools, including zoom in, zoom out, move and information buttons, and layers control. There is a search section on the user interface, which allows users make queries to find building and classroom names, and list the buildings and facilities according to their usage and category types. Data are stored in PostgreSQL database, transmittedvthrough PHP scripts, and can be edited by authorized users through the specialized web interfaces. Lastly, web-based implementation of the application is entirely based on open-source standards.