Limitations on point-source stochastic simulations in terms of ground-motion models
Noktasal-kaynak stokastik simülasyonların yer hareketi modellerine göre sınırlamaları
  1. Tez No: 238280
  2. Yazar: EMRAH YENİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN D. AKKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, noktasal-kaynak stokastik simülasyonların sınırlamaları temel jeofiziksel parametreler bakımından incelenmiştir. Bu bağlamda, çeşitli deprem büyüklüğü (5.0 ? Mw ? 7.5), kaynak-istasyon mesafesi (100 kilometerden az), faylanma mekanizması (eğim atımlı ve doğrultu atımlı) ve zemin sınıfı (yumuşak, sıkı ve kaya) kümeleri için toplam olarak 6000 sentetik yer hareketi üretilmiştir. Simülasyonlar iki ana aşamada gerçekleştirilmiştir: (1) Boore (1983, 2003) tarafından önerilen stokastik yönteme göre ivme zaman serileri sert kaya zeminlerde üretilmiş ve (2) bu kayıtlar 1-B eşdeğer-doğrusal (lineer) zemin davranış analizleri yardımıyla yumuşak, sıkı ve kaya zeminlerdeki serbest-yüzey hareketlerine dönüştürülmüştür. Bu suretle, bu çalışmanın bir parçası olarak, S-dalgası yavaşlıklıklarının rastgele değişimini derinliğin bir fonksiyonu olarak dikkate alan olasılığa dayalı zemin profil modelleri türetilmiştir. Simülasyon yönteminin sınırlamalarını belirlemek amacıyla, üretilen sentetik yer hareketleri bazı güncel ampirik yer hareketi modelleri ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya ait sonuçların noktasal-kaynak stokastik simülasyon yaklaşımının sınırlamalarını gerçekçi olarak ifade edeceği ve bu simülasyon tekniğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the limitations of point-source stochastic simulations are investigated in terms of fundamental geophysical parameters. Within this context, a total of 6000 synthetic ground motions are generated for various magnitude (5.0 ? Mw ? 7.5), source-to-site distance (less than 100 km), faulting style (shallow dipping and strike-slip) and site class (soft, stiff and rock) bins. The simulations are performed in two main stages: (1) the acceleration time series at outcropping very hard rock sites are simulated based on the stochastic method proposed by Boore (1983, 2003) and (2) they are modified through 1-D equivalent linear site response analysis to generate the free-field motions at soft, stiff and rock sites. Thus, as a part of this study, a probability-based soil profile model that considers the random variation of S-wave slowness as a function of depth is derived. The synthetic ground motions are assessed with several recent empirical ground-motion models to constitute the limitations of the simulation procedure. It is believed that the outcomes of this study will realistically describe the limitations of stochastic point-source simulation approach that can be employed further for the studies on improvements of this simulation technique.