Experimental and computational investigation of the emergency coolant injection effect in a CANDU inlet header
Acil soğutucu tedarik sisteminin CANDU soğutucu dağıtma haznesi üzerindeki etkisinin deneysel ve hesaplamalı olarak araştırılması
  1. Tez No: 238279
  2. Yazar: KUTBETTİN ZAFER TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ENİS PEZEK, PROF. DR. AHMET ORHAN YEŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
CANDU tipi nükleer reaktörlerin ana ısıl aktarım sistemlerinde bulunan soğutucu dağıtma hazneleri (inlet header) tanımlı alt bileşenler, buhar üreteçlerinden çıkan nispeten soğumuş suyu haznesi içinde toplayıp, reaktör kalbine, kendisine bağlı birçok besleme borusu üzerinden dağıtmaktadır. Olası bir soğutucu kaybı kazası anında, sistemde oluşan basınç kaybı nedeniyle, bir miktar su sıvı fazdan buhara dönüşebilmekte ve yakıt kanallarında ısı transferini azaltmaktadır. Bu tarz bir durum için CANDU reaktörleri ?Acil Kalp Soğutma Sistemi(AKSS)? adı verilen sistemleri ile donatılmıştır. Ana ısıl aktarım sisteminde herhangi bir basınç düşmesi anında, AKSS kendisini otomatik olarak aktif hale getirir ve soğutucu takviyesini, aynı soğutucu dağıtma hazneleri ve besleme kanalları üzerinden reaktör kalbine gönderir.Bu çalışma, bahsi geçen soğutucu kaybı kazası anında Acil Kalp Soğutma Sistemi'nin, soğutucu dağıtma hazneleri ve besleme kanalları üzerindeki etkilerini deneysel ve nümerik olarak incelemektedir. Deneysel çalışma, ODTÜ- İki Fazlı Akış Test Düzeneği'nde bulunan, 5 adet besleme çıkış kanallı, gerçeğinin ölçeklendirilmişi bir soğutucu dağıtma haznesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Aynı deneyler, Atomic Energy of Canada Limited(AECL)'de geliştirilmiş tek boyutlu, iki akışkanlı nümerik kodu CATHENA ile simüle edilip, nümerik sonuçlar elde edilmiştir.Deneysel çalışmadan elde edilen ortalama boşluk oranları ve iki fazlı akış hızları, CATHENA simülasyonu sonuçları ile karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. Nümerik ve deneysel çalışmalar arasında bazı uyumsuz noktalar olsa da, iki ayrı çalışmadan elde edilen sonuçlar genelde memnun edici derecede uyuşmaktadır. CATHENA`da geometrinin üç boyutlu modellenememesi ve bazı deneysel kısıt ve hatalar bu uyumsuz noktaların nedeni olarak gösterilebilirler.
Özet (Çeviri)
Inlet headers in the primary heat transport system(PHTS) of CANDU type reactors, are used to collect the coolant coming from the steam generators and distribute them into the reactor core via several feeders. During a postulated loss of coolant accident (LOCA), depressurization and vapor supplement into the core may occur, which results a deterioration in the heat transfer from fuel to the coolant. When a depressurization occurs, ?Emergency Coolant Injection(ECI)? system in the PHTS in CANDU reactors, is automatically become active and supply coolant is fed into the reactor core via the inlet header and feeders. .This study is focused on the experimental and computational investigation of the ECI effect during a LOCA in a CANDU inlet header. The experiments were carried out in METU Two-Phase Flow Test Facility which consists of a scaled CANDU inlet header having 5 connected feeders. The same tests were simulated with a one dimensional two-fluid computer code, CATHENA, developed by Atomic Energy of Canada Limited(AECL).The average void fraction and the two phase mass flowrate data measured in the experiments are compared with the results obtained from CATHENA simulation. Although a few mismatched points exist, the results coming from two different studies are mostly matching reasonably. Lack of three-dimensional modeling for headers in CATHENA and experimental errors are thought to be the reasons for these dismatches.