Assessment of soil ? structure ? earthquake interaction induced soil liquefaction triggering
Zemin ? yapı ? deprem etkileşimi tarafından tetiklenen zemin sıvılaşmasının belirlenmesi
- Tez No: 238285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Üzerinde yapı bulunmayan, -serbest saha koşulları altında olarak da tanımlanan- eğimsiz zemin profillerinde deprem yükleri altında sıvılaşma tetiklenme potansiyelinin belirlenmesine yönelik genel bir görüş birliği bulunmasına rağmen, üst yapı etkisi altındaki temel zeminlerinin sıvılaşma tetiklenme potansiyeli ile igili görüş ayrılıkları ve çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bina altlarındaki bu temel zeminlerinin sıvılaşma potansiyellerinin değerlendirilmesi, statik ve deprem durumlarındaki gerilme durumunun belirlenmesi ile mümkündür. Binanın varlığının etkisinin belirlenebilmesi amacı ile, senaryo zemin, üstyapı ve deprem kayıtları kombine edilerek sonlu farklar yöntemine dayalı, 3-Boyutlu toplam gerilme analizleri gerçekleştirilmiştir. Sıvılaşma tetiklenme potansiyelinde üst yapının etkisini belirlemek amacı ile ortalama ve maksimum çevrimsel gerilme oranlarını tanımlayan (CSRSSEI,ortalama ve CSRSSEI,maksimum) basitleştirilmiş bir yöntem önerilerek. 3-Boyutlu analizlere ihtiyaç duyulmadan bina temellerinde sıvılaşma tetiklenme potansiyellerinin belirlenebilmesi amaçlanmıştır. CSRSSEI,ortalama ve CSRSSEI,maksimum değerlerinin belirlenmesinde gelişmiş olasılıksal yöntemler kullanılmış ve bu değerlerin yapı-zemin etkileşimi parametreleri , SA/PGA ve yapının yükseklik/genişlik oranlarına bağlı olarak hesaplanması amaçlanmıştır. Modelde yer alan katsayılar, 3 boyutlu analiz sonuçları ve önerilen yöntem ile bulunan değerler arasında tarafsız bir ilişki kurabilmeyi sağlayan maksimum olabilirlik yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Sayısal analiz ve basitleştirilmiş yöntem sonuçlarının uyum içerisinde oldukları görülmesine rağmen, önerilen yöntem 1999 Türkiye depremleri sonrasında derlenen vaka örnekleri ve literatürdeki santrifüj ve sarsma tablası deneyleri ile kalibre edilerek geçerliliği kanıtlanmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunca, önerilen basitleştirilmiş yöntemin tüm davranışsal eğilimler ile uyum içerisinde olduğu, davranışı temsil eden büyüklüklerin çoğunu doğru belirlediği görülmüştür.Sonuç olarak özetlemek gerekirse, Rollins ve Seed (1990) tarafından söylenenin aksine ve kısmen Finn ve Yodengrakumar (1987), Liu ve Dobry (1997) ve Mylonakis ve Gazetas (2000) tarafından da belirtildiği üzere üst yapının sıvılaşma tetiklenme potansiyeli açısından her zaman olumlu yönde etkisi olmadığı belirlenmiş ve önerilen basitleştirilmiş yöntem bu etkileşimin ne zaman kritik olacağını başarıyla tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there exist some consensus regarding seismic soil liquefaction assessment of free field soil sites, estimating the liquefaction triggering potential beneath building foundations still stays as a controversial and difficult issue. Assessing liquefaction triggering potential under building foundations requires the estimation of cyclic and static stress state of the soil medium. For the purpose of assessing the effects of the presence of a structure three-dimensional, finite difference-based total stress analyses were performed for generic soil, structure and earthquake combinations. A simplified procedure was proposed which would produce unbiased estimates of the representative and maximum soil-structure-earthquake-induced cyclic stress ratio (CSRSSEI) values, eliminating the need to perform 3-D dynamic response assessment of soil and structure systems for conventional projects. Consistent with the available literature, the descriptive (input) parameters of the proposed model were selected as soil-to-structure stiffness ratio, spectral acceleration ratio (SA/PGA) and aspect ratio of the building. The model coefficients were estimated through maximum likelihood methodology which was used to produce an unbiased match with the predictions of 3-D analyses and proposed simplified procedure. Although a satisfactory fit was achieved among the CSR estimations by numerical seismic response analysis results and the proposed simplified procedure, validation of the proposed simplified procedure further with available laboratory shaking table and centrifuge tests and well-documented field case histories was preferred. The proposed simplified procedure was shown to capture almost all of the behavioral trends and most of the amplitudes.As the concluding remark, contrary to general conclusions of Rollins and Seed (1990), and partially consistent with the observations of Finn and Yodengrakumar (1987), Liu and Dobry (1997) and Mylonakis and Gazetas, (2000), it is proven that soil-structure interaction does not always beneficially affect the liquefaction triggering potential of foundation soils and the proposed simplified model conveniently captures when it is critical.