In vivo karaciğer toksikasyonunda Royal Jelly'nin koruyucu etkisi ve sialik asit
Protective effect of Royal Jelly on in vivo liver toxicity and sialic acid
- Tez No: 238341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karaciğer; salgı, depo, fagositoz, detoksifikasyon ve metabolizma gibi önemli fonksiyonları olan ve yaşamın devamı için birçok kimyasal reaksiyonunun gerçekleştiği bir organdır. Bu önemli fonksiyonları nedeniyle pek çok etken ile hasara uğrayabilmektedir. Karaciğerde toksik etki yapan ajanlardan biri de karbon tetraklorür (CCl4)'dür. Deneysel çalışmalarda pek çok ajanla karaciğer hasarı oluşturulabilmesine rağmen insandaki siroz gelişim sürecine benzerlik gösterdiği için, en çok tercih edilen ve kullanılan CCl4'dür. Sunulan çalışmada CCl4'ün karaciğerde meydana getirdiği toksikasyona karşı royal jelly'nin (RJ) koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. In vivo deneysel çalışmada ratlar, her grupta 8 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Sham ve 100 mg/kg RJ grubu hariç tüm gruplara 20 gün boyunca gün aşırı, 0.4 CCl4+0.4 ayçiçek yağı verilerek toksikasyon oluşturuldu. Toksikasyon oluşturulan gruplardan CCl4 grubuna herhangi bir tedavi verilmezken, diğer 3 tedavi grubuna sırasıyla 50, 100, 200 mg/kg RJ verildi. Çalışma sonunda, malondialdehit (MDA) ve redükte glutatyon (GSH) düzeyleri tüm kanda; vitamin C ve sialik asit (SA) düzeyleri ise serumda analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Liver is an organ which has important functions such as secretion, storage, phagocytosis, detoxification and metabolism and also materializes many chemical reactions to be alive. It damages many factors because of this important function. One of agents that make toxicity effect on liver is CCl4. CCl4 is the most preferable and is use to be similar cirrhosis evolution process although it can make up liver damage with so many agents in experimental studies. In this study it has been aimed that investigation protective effect of royal jelly (RJ) against toxicitation of CCl4 on liver. In in vivo experimental study, rats were divided into 6 groups; each of them includes 8 numbers. All groups by giving 0.4 CCl4+0.4 liquid oil every other day during 20 days except sham and 100 mg/kg RJ group, toxicity had made. While CCl4 group that had been made toxicity had not received any treatments, other 3 groups had received respectively 50, 100, 200 mg/kg RJ. At the end of the study, the level of Malondialdehyde (MDA) and reduced glutathione (GSH) had been analyzed in the whole blood and the level of vitamin C and sialic acid (SA) in the serum.