Disiplinler arası ürün tasarımı için yapay zeka tabanlı bir sistem geliştirilmesi
An artificial intelligence system for interdisciplinary product design
- Tez No: 238344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu projenin amacı, disiplinler arası ürün tasarımında karşılaşılan sorunları belirlemek, bu sorunları irdeleyerek anahtar sorular elde etmek ve sorulara alınacak cevaplar doğrultusunda tasarımın bir modelinin yazılım ortamında oluşturulmasını sağlamaktır. Böylece, kullanıcı isteklerine optimum düzeyde uyan model üretim öncesinde belirlenebilecektir. Sistemin geliştirilmesinde model olarak elektromekanik bir robot kullanılmıştır. Robotun parçaları arasındaki etkileşim incelenerek elde edilen verilerden karakteristik özellikler belirlenmiş, bu doğrultuda tasarımı belirleyecek uygun sorular çıkartılmıştır. C# programlama diliyle yazılan uygulama programı sayesinde kullanıcıya sorulan bu sorulara alınan cevaplar doğrultusunda sistemin etkileşimleri ve anahtar özellikleri belirlenmektedir. Sonuçta elde edilen veriler öneri ve uyarı olarak kullanıcıya iletilmektedir.Sistem başlangıçta belirlenen sınırlı sayıda soruya göre oluşturulmakla beraber yapılan geliştirmeler sonucunda farklı sorular eklenebilir hale getirilmiştir. Ayrıca, yalnızca model olarak seçilen robotla sınırlı kalınmayıp herhangi bir elektromekanik sistem tasarımında kullanılabilecek şekilde geliştirme yapılması da mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to find out problems that may occur during desing of interdisiplinary products, get key questions by evaluating these problems and provide forming out a model of product in software environment via answers. So, the optimum model adapted to user?s expectation can be derived before production. An electromechanical robot is used as model in system development phase. Characteristic properties are determined from data that was collected by evaluating attractions between parts of robot. These properties are used for appropriate questions which determine the design. Attractions in system and characteristic properties of system can be defined via user?s answers of these questions by software written in C#. System outputs are submitted to user as warnings and suggestions.The system is formed with limited questions, however developments are done to add different questions. Also, there is no restiriction to use only the robot as model, but it can be developed to implement any electromechanical system design.