Kord bezinin tasarlanması ve modellemesi
Modelling and analysis of cord fabric
  1. Tez No: 238345
  2. Yazar: KENAN ULUCOŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SOYKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada endüstriyel uygulamalar için üretilmiş poliester ve naylon kordlar kullanılmıştır. Bunlar; yüksek dayanımlı poliester (HMLS PET), poliester (PES) ve naylondur. Deneylerde malzemenin kord formu kullanılmıştır. Malzemelere çekme deneyleri uygulanmıştır. Yapılan deneylerle kordun mekanik davranışı ve malzeme cinsi arasındaki ilişki incelenmiştir.Kord bezi naylon 66 ve HMLS PET çözgü ipliğinin Abaqus sonlu elemanlar tasarım ve analiz programı kullanılarak bir sonlu eleman modeli hazırlanmıştır. İpliğin genlik ve elastik modüller değiştirilerek statik analizler yapılmıştır. Bu analizlerde genliğin ve elastik modülün gerilme ? birim uzama davranışına etkisi olduğu gözlenmiştir. Bunların yanında kord performansının en çok malzeme cinsinden etkilendiği gözlenmiştir. Analiz sonuçları ile deney sonuçları karşılaştırılarak, sonuçların tutarlı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; tasarım aşamasında kord bezi özelliklerinin tahmin edilebileceği ve üretim aşamasında harcanan zaman ve paranın azaltılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study high tenacity polyester (HMLS PET), polyester (PES) and nylon were used. The Tensile tests were performed by using cord form of the material. The aim of the tests was to investigate the mechanical behavior of different cord materials cord forms of the material.A finite element model was created for the nylon 66 and HMLS PET cord with Abaqus finite element design and analysis program. Static nonlinear analysis was carried out for the cord with different amplitude and elastic modulus. It was observed that amplitude had an effect on the stress ? strain behavior. However, it had been found that material had the most important role on the cord performance. Analysis results and test results were compared. Accuracy of analysis and test results was determined. As a result; it is showed that properties of the cord fabric at design process can be estimated and process time and production cast can be decreased.