Farklı ısıl işlemlerin küresel grafitli dökme demirin yorulma davranışına etkisi
Influence of different heat treatments on fatigue behaviour of spherical graphite cats iron
  1. Tez No: 238346
  2. Yazar: METİN TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, borlama, bortemperleme ve östemperleme işlemlerinin alaşımsız küresel grafitli dökme demirin yorulma özelliklerine etkisi incelenmiştir. Kıyaslama açısından birde küresel grafitli dökme demirin döküm halindeki yorulma dayanım sınırı tespit edilmiştir. Borlama işlemi katı ticari Ekabor ? 2 tozu içine gömülen numunelerin 900 ? C'de 2 saat tutulduktan sonra fırın dışına alınıp havada soğutulmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bortemperleme işlemi, ticari Ekabor ? 2 tozu içinde 900 ? C'de 2 saat borlamayı takiben 250 ve 350 ? C'de tuz banyosunda 1 saat temperleme işleminden sonra havada soğutulmuştur. Östemperleme, kendi talaşı içine gömülen numuneler 900 ? C'de 2 saat östenitlendikten sonra 250 ve 350 ? C'deki (yine tuz banyosunda) 1 saat tutulup havada soğutularak yapılmıştır. Numunelerin yorulma dayanımları dönme-eğme gerilmeli yorulma cihazıyla belirlenmiştir. Deney sonrasında kırılan numunelerin kırık yüzeyleri taramalı elektron mikroskobuyla incelenmiş ve kırılmaların tipi ve şekli belirlenmiştir.Borlama ve östemperleme işlemleri malzemenin yorulma dayanımını arttırırken bortemperleme işlemi yorulma dayanımında düşüşe neden olmuştur. Yorulma dayanımını en fazla arttıran işlem ise östemperleme olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study investigates the influence of various heat treatments, i.e., boriding, boro-tempering, and austempering, on the fatigue behaviour of unalloyed ductile irons. For comparison, fatigue endurance limit for the as-cast iron was also determined. During the boriding treatment, samples were embeded in a commercial solid Ekabor ? 2 powder and held at 900 ? C for 2 hours and then cooled in air. For boro-tempering treatment, first the samples embedded in Ekabor ? 2 powder was held in a furnace at 900 ? C for 2 hours, then put in a salt bath for 1 hour at 250 and 350 ? C. Following these treatments samples were cooled to room temperature in air. Austempering was also performed on samples embedded into their chips at 900 ? C for 2 hours followed by a process of holding the samples in a salt bath for 1 hour at 250 and 350 ? C and cooling in air. Fatigue strengths of the differently heat-treated samples were determined by a rotating-bending stress type fatigue instrument. Following the fatigue tests, fracture surface analyses were performed for the samples by using scanning electron microscoby (SEM) to determine fracture type and morphology.The results indicated that both boriding and austempering treatments improved fatigue strength while boro-tempering provided adverse effcets. Among the heat treatments performed in this study austempering provided the best improvement for fatigue performance.