Ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demirlerin yorulma mukavemeti
Fatique strength of austempered ductile iron
  1. Tez No: 56977
  2. Yazar: OSMAN ÇÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Ostemperlenmiş küresel grafitli dökme demir, çok yönlü özellikleri ile oldukça yeni bir mühendislik malzemesidir. Bu özellikler, alaşım elementleri katılmış ticari dökme demirin özel ısıl işlemlerden geçmesi sonucunda elde edilir. Alaşımın başlıca özellikleri iyi sertleşebilirlik, mukavemet, tokluk, süneklik, aşınma dayanımı ve yüksek sönümleme kapasitesidir. Malzemenin geniş endüstriyel uygulama alanları arasında otomotiv parçaları da vardır. Bu uygulamalarda, parçalar çoğunlukla çevrimsel yüklere veya yorulmaya maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle, malzemenin yorulma mukavemetinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Yorulma numuneleri %1.44 Cu alaşımlı dökümden sağlanmıştır. Numuneler, ostenitleme işleminden sonra farklı sıcaklıklarda ve farklı sürelerde ostemperlenmiştir. Ek olarak, bazı numuneler ostemperleme işleminden önce farklı sıcaklıklarda ostenitlenmişlerdir. Bu ikinci grup numunelerden bir grup, normal ostenitleme ve bir grup da termal çevrimli ostenitleme işlemlerinden geçirilmişlerdir. Tüm numuneler döner eğilmeli yorulma testine tabi tutulmuşlardır. Isıl işlem görmüş bu numunelerin eğilmeli yorulma davranışları oda sıcaklığında ve ortam atmosferinde gerçekleştirilmiştir. Bu testlerden sağlanan değerler ile bir karşılaştırma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Austempered ductile iron is a relatively new engineering material with versatile properties. These properties are the result of special heat treatments of a conventional nodular cast iron with selectively added alloying elements. The alloy's major properties include good hardenability, strength, toughness, ductility, wear resistance and high capacity for damping. The material has a wide range of industrial applications including automotive components. In these applications, the material is often subjected to cyclic loading or fatigue. Hence, the fatigue resistance of the material needs to be determined. Fatigue specimens were obtained from %1.44 Cu alloy content sand casting. Specimens were austempered in different times at different temperatures, after austenitization. In addition, several specimens were austenitized at different temperatures, before austempering. Some of these specimens in second group were subjected to normally austenitization and some of them to thermal cycling austenitization. Rotary beam fatigue testing was carried out on specimens. The bending fatigue behaviour of these heat-treated specimens were studied at room temperature in ambient atmosphere. A comparison was taken from results of these testings.