Atık borlama tozlarının sinterlenebilirlik özelliklerinin araştırılması
Investigation on the sinterability properties of waste boriding powders
- Tez No: 238353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yüzey sertleştirme ürünü olan Ekabor tozlarının birkaç kullanım'dan sonra atık durumuna düşüp çevresel faktörlere ve ekonomik kayıplara yol açmasının çözümü üzerine ve fırın refrakteri olarak kullanılıp kullanılamayacağına dair yapılan bu çalışmada, önceden kullanılmış olup atık hale gelen, Ekabor tozu üzerine sinterleme çalışmaları ürütülmüştür.%5 B4C + % 90 SiC + % 5 KBF4 bileşimli atık toz 6 saat süreyle seramik bilyalı değirmende karıştırılıp XRD analizi yapılmıştır. Böylelikle deneysel çalışma ürünü olarak kullanılan tozun mineralojik yapısının tespiti hedeflenmiştir. Sonrasında bağlayıcı olarak kil kullanılarak numuneler presleme yöntemi ile şekillendirilmiş ve bu numuneler 700 oC ? 800 oC ? 900 oC ve 1000 oC sıcaklıklarda sinterlenmiştir. Farklı sıcaklıklarda sinterlenen numunelere yoğunluk, Su emme, % gözeneklilik, bulk yoğunluk ve mukavemet testleri yapılmıştır. Orijinal toz ve 1000 oC de Sinterlenmiş numuneler üzerinde XRD çalışması yapılmıştır. Sinterlemenin içyapıda meydana getirdiği etkiyi belirlemek için SEM incelemesi ve gerekli görülen yerlerde EDX analizleri yapılmıştır. Sinterleme sıcaklığının artmasıyla malzeme özelliklerinin iyileştiği ancak optimal sinterleme sıcaklığının 900 oC olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Boriding is one containing of the surface treatment for hardening of the metals surfaces. Ekabor powder(originally containg 90 % SiC, 5 % B4C, 5 % KBF4 which is the trade name of the powders used in boriding, loose their effectiveness after certain boriding cycles and become waste metarial. They are potential hazardous metarial for the enviroment. The objective of this study is focused on the reclamation of these powder as a usefull engineering material.Used Ekabor powders first ground for 6 hours in porcelain mill than XRD analysis done. After knowing the minerological composition of the used powders, clay has added to it to obtain enough gren strength after pressing. Samples were sintered at different tempareture at 700 ? 800 ? 900 ? 1000 oC.Water absorption, porosity, bulk density, and strength of the materials were measured. After sintering at 1000oC, XRD study was performed to found out the mineralogical composition of the sintered samples. SEM investigations were done, in order to density the microstructural change.EDX analysis was performed at necessary places. It was concluded that, all properties were enchanced with inscrease in the sintering temperature. 900 oC is found to be the optimum sintering tempareture for the waste ekabor powders.