125 Te(p,xn) 125, 124, 123, 122 I reaksiyonları için uyarılma fonksiyonları ve toplam tesir kesitlerinin teorik hesaplamaları
Calculations of total cross-sections and excitation functions of 125 Te(p,xn) 125, 124, 123, 122 I reactions
  1. Tez No: 238352
  2. Yazar: NURDAN KARPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Radyoizotop üretimi çekirdek tepkimeleri için değerlidir. Genelde iyodinin izotopları biyomedikal araştırmalarda ve kliniksel nükleer ilaçlarda başrolü oynamaktadır. Büyük olasılıkla siklotron üretiminde radyohalojen I-123 kullanılır. I-123 ün en çok kullanım alanlarından biri tümörleri lokalize etmek ve göz önünde canlandırmak için monoklinal antikorları incelemektir. I-123 ün üretimi için ortak reaksiyon, yüksek oranda zenginleştirilmiş Te-125 de 123 I reaksiyonunun bulunmasıdır.Bu çalışmanın amacı, bir proton hızlandırıcısında 5.5 - 100.5 MeV arası proton gelme enerji aralığında, hedef çekirdekle oluşturulan; 125 Te(p,xn) 125, 124, 123 ,122 I reaksiyonlarının reaksiyon tesir kesitlerini teorik olarak hesaplamaktır
Özet (Çeviri)
Radioisotop production is valuable for nuclear medicine. Usually, radioisotopes of Iodine have a fundamental role in biomedical research and in clinical nuclear medicine. Probably the most widely used cyclotron produced radiohalogen is I-123. One of the most promising uses of I-123 is in the imaging of monoclonal antibodies to localize and visualize tumors. The most common reaction for the production of I-123 is the 125 Te reaction on highly enriched Te-124.The main aim of this work is the calculate on of 125, 124, 123, 122 I reaction cross sections for the target nucleus bombarded with protons accelerated between 5.5 ? 100.5 MeV energy range.