An institutional assessment of World Bank projects for effective provision of urban services
Kentsel servislerin etkili sunumu için Dünya Bankası projelerinin kurumsal değerlendirmesi
  1. Tez No: 238387
  2. Yazar: TURGAY ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bu tezin ana amacı 1990'lı yıllardan sonra Dünya Bankası'nın yoksulluk problemine yaklaşımındaki değişikliği temel alarak kentsel servislerin sunumunda ?iyi yönetişim? perspektifiyle biçimlendirilen kurumsal düzenlemelerin değerlendirilmesidir. Dünya Bankası'ndaki bu perspektif değişikliğine karşın uygulanan projelerin bazı süreç ve aşamalarında kurumsal düzenlemelerin beklenen etkilerinin uygulamaya yansımasına ilişkin önemli problemler mevcuttur. Buna bağlı olarak, tez yalnızca bu problemlerin nedenlerini değil, kentsel servislerin etkili sunumunu başarmak için bu problemleri çözmenin yollarını aramaktadır.Bu tezde, ayrıca, karşılaştırmalı kurumsal analiz olarak, proje hedeflerinin kurumsal boyutuna vurgu yapılmak suretiyle Türkiye'de uygulanan bazı Dünya Bankası projeleri incelenmektedir.Sonuçta, tez Türkiye'de uygulanan Dünya Bankası projelerinde, projelerin uygulanması için kurumsal kapasiteleri geliştirilen ya da proje kapsamında kurulan kurumları, kurumsal değerlendirme metodu ile değerlendirerek, projelerin başarıya ulaşmasındaki rollerini ortaya çıkarmakta ve başarısız kalan boyutlara ilişkin öneriler getirmektedir. Bu, kentsel servislerde gerekli kurumsal düzenlemeleri dikkate alarak kurumsal analizin sonuçları üzerine değerlendirmeler yapılması ve projenin başarıya ulaşmasındaki etkenlerin araştırılması yoluyla başarılacaktır.Bu tezin sonunda ulaşılacak sonuçlar, ülkemizde uygulanan yalnızca Dünya Bankası projeleri açısından değil diğer uluslararası kurumlar tarafından uygulamaya konan ve son yıllarda sayıca oldukça artan diğer tüm projelerin yeni bir bakış açısı ile değerlendirilmesi için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to assess the institutional arrangements shaped with a perspective of ?good governance? in provision of urban services with reference to the shift of the World Bank?s approach to the problem of poverty after 1990s. In spite of the change in the World Bank?s perspective, there remain significant problems related with the expected reflection of these institutional arrangements to the practice through certain process and stages of the implemented projects. Regarding this fact, thesis seeks to determine not only the reasons of these problems but also ways for solving them to attain effective provision of urban services.In this thesis, also, as an institutional comparative assessment, some implemented service projects of the World Bank in Turkey are examined by stressing on the institutional dimension of the project objectives.At last, thesis makes suggestions about the unsuccessful dimensions and reveals the roles of institutions in the achievement of projects by using the institutional assessment method for the institutions whose institutional capacity has been developed or the institutions created within the World Bank projects implemented in Turkey. This will be achieved by the evaluations on projects with the outputs of institutional assessment and the research on factors for the achievement of the projects.The results obtained with this thesis study are noteworthy for the evaluation with a new perspective of the projects implemented in Turkey not only by the World Bank but also by other international institutions quite increased in number in recent years.