Urban transformation projects in squatter settlements: The case of Ankara, Şentepe urban transformation project
Gecekondu alanlarında kentsel dönüşüm projeleri: Ankara örneği, Şentepe kentsel dönüşüm projesi
- Tez No: 238388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Gecekondu alanları, hala Türkiye'deki kentsel yoksulluk ve eşitsizliğin en kötü şeklini göstermektedir. Fakat Dünya, bu durumu aşabilecek kaynak, bilgi birikimi ve güce sahiptir. Kentsel dönüşüm, Dünya üzerindeki pek çok şehirde, gittikçe daha fazla ilgi toplayan bir konu haline gelmiştir. Kentsel dönüşüm, Türkiye'de de ilgi görmüş ve bu kentsel dönüşüm projelerinin en yaygın olanları gecekondu alanlarında uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm müdahalelerinin amacı genellikle kent hayatını iyileştirmek, pek çok açıdan daha yaşanılır şehirler yaratmak ve şehirlerin ulusal ve küresel boyutta diğer şehirleri takip edebilmesini sağlamak olarak tanımlanırken, pratikte kentsel dönüşüm projelerinin kent hayatını iyileştirmede ve özellikle de kent yoksullarının yaşam standardını arttırmak ve eşitliği sağlamak açısından yerel halkın kalkınma beklentisini karşılayıp karşılamadığı hala bir soru işaretidir. Bu doğrultuda, bu çalışmanın amacı bir gecekondu alanında uygulanmış kentsel dönüşüm projesinin başarı seviyesini tespit etmektir. Yaygın olarak gecekondu alanlarında uygulanan kentsel dönüşüm projeleri, genellikle gecekondu alanlarında yapı yoğunluğunu attırma ve bu alanlar üzerinden rant sağlama amaçlarının ötesine geçemediğinden, kentsel dönüşüm kavramının araştırılması gözardı edilemeyecek bir öneme sahiptir.Bu tezin temel amacı kentsel ve toplumsal yaşam kalitesini belirleyen bileşenleri fiziksel, çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan belirlemek, bu bileşenler doğrultusunda Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesinin başarı düzeyini belirlemek ve gecekondu alanlarında uygulanacak kentsel dönüşüm projelerinin başarı düzeyini arttırmak için tanımlanan bu bileşenler üzerinden objektif (nicel) ve subjektif (nitel) yaklaşımlar geliştirmektir. Bu çalışma, Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nin kentsel yaşam kalitesi kriterlerinin gerekliliklerini ne ölçüde karşıladığını belirleyecektir. Ayrıca, bu çalışma gelecekteki kentsel dönüşüm projeleri için kentsel yaşam ile ilgili pek çok faktör açısından kentsel yaşamım ve yerel halkın mutluluğunun tatmin edici düzeyde olmasını garanti etmek amacıyla ihtiyaç duyulan girdileri tanımlamayı hedeflemektedir.Bu çalışmanın temel hipotezi şudur: bir kentsel dönüşüm projesinin başarı düzeyi, hem fiziksel, çevresel, sosyal ve ekonomik hem de objektif ve subjektif göstergelere dayanan kentsel yaşam kalitesini ne ölçüde sağladığına bağlıdır.Bu tezde kentsel dönüşümün çok boyutlu özelliğine bağlı olarak, kentsel ve toplumsal yaşam kalitesini sağlayan dünyadaki en iyi uygulamalardan birinin deneyimlerinden yararlanılmaktadır. Daha sonra çalışma, Ankara'daki Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesi üzerinde bir alan çalışması olarak yoğunlaşmakta ve projenin başarı düzeyini, tez çalışması sonucu tanımlanan başarı göstergeleri doğrultusunda değerlendirmektedir. Son olarak, bu tez gelecekte gecekondu alanlarında uygulanacak kentsel dönüşüm projelerinin başarı düzeyini yükseltmeyi hedeflemekte ve Şentepe Kentsel Dönüşüm Projesinin başarı düzeyini yerel halkın yaşam kalitesini kentsel yaşam kalite göstergeleri ve kentsel dönüşümün dört boyutu açısından ortaya koymaktadır; fiziksel, çevresel, ekonomik ve sosyal.
Özet (Çeviri)
Squatter settlements still represent the worst of urban poverty and inequality in Turkey. Yet the world has the resources, know-how and power to reach the best experiences. Urban transformation has become a topic of growing interest in many cities in the world. It has also become popular in Turkish cities and the most common urban transformation projects in Turkey are implemented in squatter settlements. However, while the scope of urban transformation interventions generally aims to improve the quality of urban life, increase the livability of cities in various aspects and provide cities with the ability to trace other cities in both national scale and the globalized world, it is still a question mark whether urban transformation projects are successful enough in improving every aspects of urban life and fulfill the promise of development for their inhabitants particularly by improving the lives of the poor and promoting equity. In this respect, this research tries to identify the success level of urban transformation projects implemented in squatter settlements. Since many urban transformation projects implemented extensively in squatter settlements in Turkey, generally with the aim of increasing the density of buildings and gaining rent over these areas, the concept of urban transformation has an indisputable importance to be researched.The key purpose of this thesis is to reveal the components of quality of urban and community life in terms of physical, environmental, social, and economic dimensions and provide both objective (quantitative) and subjective (qualitative) approaches over these components to assess the success level of Şentepe Urban Transformation Project and increase the success level of urban transformation projects in squatter settlements. This research will reveal up the degree to which Şentepe Urban Transformation Project will respond to the requirements of the criteria of urban quality of life. Further, this research aims to provide inputs for the next urban transformation interventions to guarantee the satisfaction of urban life and well-beings of local community in terms of various issues related to urban life.The key proposition of this research is `The success level of an urban transformation project depends on how far it provides an urban quality of life whose main indicators are both physical, environmental, economic, and social and objective and subjective aspects.?This thesis utilizes the experiences of one of well known project in the world which provides quality of urban and community life due to the multi-dimensional characteristics of urban transformation. Then, as stated above, the research focuses on `Şentepe Urban Transformation Project? in Ankara as a field survey and evaluate the success level of this project due to the success determinants proposed by this thesis. Finally, this thesis intends to increase the success level of urban transformation projects in squatter settlements and puts forward the success level of `Şentepe Urban Transformation Project? in terms of providing well-being of inhabitants in accordance with quality of urban life indicators and four dimensions of urban regeneration; physical, environmental, economic, and social.