The role and significance of design exhibitions in the history of industrial design in Turkey: 1989-2008
Türkiye'deki endüstriyel tasarım tarihinde tasarım sergilerinin rolü ve önemi: 1989-2008
- Tez No: 238386
 - Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FİGEN IŞIK TÜNERİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
 - Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 217
Özet
Batıda endüstriyel tasarımın gelişmesinde etkili olan dinamikler içerisinde sergiler önemli bir rol oynamıştır.Benzer bir şekilde Türkiye endüstriyel tasarım tarihinde de sergiler yakın zamanda önemli bir konu olmuştur. Bu çalışma öncelikle Batıdaki sergilere ve sergilerin arkasındaki etkin dinamiklere bakıyor ve bu bağlamda analitik bir çerçeve çiziyor, daha sonra Türkiye'de endüstriyel tasarımın tarihsel gelişimini sunuyor. Bu çalışma Türkiye'de endüstriyel tasarımın gelişiminde etkili olan temel faktörler üzerinden Türkiye'deki tasarım sergileri ile endüstriyel tasarımın gelişimi arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
Exhibitions have played a significant role within the dynamics that have been effective in thedevelopment of industrial design in the West. Similarly, exhibitions have recently become asignificant issue in the history of industrial design in Turkey. This study first looks into theexhibitions in the West and the dynamics that have been effective behind them, and drawsan analytical framework accordingly, then presents the historical development of industrialdesign in Turkey. Through the key factors that have been effective in the development ofindustrial design in Turkey, this study aims to analyze the relationship between designexhibitions and the development of industrial design in Turkey.