Wavelet-based outlier detection and denoising of airborne laser scanner data
Havadan lazer tarama verisinde dalgacık tabanlı aykırı değer belirleme ve gürültü temizleme
- Tez No: 238411
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Havadan lazer tarama veya LIDAR olarak da adlandırılan yöntem son yıllarda yüksek kalitede sayısal yüzey ve yükseklik modeli oluşturmada hızlı ve verimli olmuştur. Bu çalışmada, havadan lazer tarama verisinde dalgacık tabanlı aykırı değerlerin belirlenmesi ve değişik dalgacık sıkıştırma yöntemleri kullanılarak havadan lazer tarama verisinde gürültü temizlenmesi tartışılmıştır. Amaç, ileri aşamalardaki çalışmalarda fayda sağlaması için dalgacık tabanlı aykırı değer belirlemenin etkisini araştırmak ve hangi dalgacık sıkıştırma yönteminin gürültü temizlenmesinde daha iyi sonuçlar verdiğini bulmaktır. Veri ve sonuçlar bu çalışmada geliştirilen bir MATLAB uygulaması tarafından analiz edilmiş ve görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
The method of airborne laser scanning ? also named as LIDAR ? has recently turned out to be an efficient way for generating high quality digital surface and elevation models. In this work, wavelet-based outlier detection and different wavelet thresholding (wavelet shrinkage) methods for denoising of airborne laser scanning data are discussed. The task is to investigate the effect of wavelet-based outlier detection and find out which wavelet thresholding methods provide best denoising results for post-processing. Data and results are analyzed and visualized by using a MATLAB program which was developed during this work.