An investigation into the age-based thermal energy balance of occupied classrooms in primary schools
İlkögretim okullarındaki yaş profiline göre sınıfların ısıl enerji dengesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 238412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kuramsal bir öngörü üzerine kurgulanan bu çalısma, kapalı hacimlerde bulunan insanları;ortama yaydıkları bedensel ısı bakımından bu hacimlerin ısıtılmasına ek birer kaynak olarakkabul etmekle ne denli bir enerji tasarrufu saglanabilinecegini belirleyebilmek üzereele alınmıstır. Çalısma alanı olarak ilkögretim okul yapıları belirlenmis; arastırmanınkendisi ise Ankara il sınırları içinde 1998 sonrası 8 yıllık zorunlu ilkögretime geçisle,devlet okulu olarak insa edilmis ilkögretim yapıları arsından seçilen 6 örnek üzerindeyürütülmüstür. Seçilen bu yapı türü, 6?14 yasları arasında olmalarından ötürü hem çokdegisken beden yapısı, hem de bulundukları ısıl ortam kosullarına çok duyarlılık gösterenbir nüfusu oldukça kalabalık 8 ayrı sınıfta barındırmakla; bu nüfusun beden ölçüleri bakımındanfarklılastırılmasını mümkün kılmıstır. Kullanılan veri ve hesap yöntemleri, konuyas gurubu bakımından gerekli bazı düzeltmelerle literatürden alınmıs; böylece elde edilensayısal sonuçların istatistik önem tasıyıp tasımadıkları arastırılmıstır. Sınıf nüfuslarıncaortama yapılan ısıl etki ile birlikte konu sınıflara özgü ısı yükü hesaplarında ise yürürlüktekiTürk Standartları tarafından ortaya konan yöntem kullanılmıstır.İkili t-sınaması (t-testi) ile yapılan karsılastırmalar, sınıflar arasında ısıtma enerjisi gereksinimleribakımından önemli farklılıklar oldugunu göstermekle birlikte bu farklılıklar,sözkonusu sınıfların pencere yönelimleri, dıs duvar malzeme katmanları ve iç sıcaklıkdüzeyleri gibi tasarım unsurlarında yapılacak müdahalelerle ele gelir herhangi biriyilestirme yaratabilecek kadar olmamıstır.
Özet (Çeviri)
The effect of indoor heat gain from occupants as a bio-thermal source was hypotheticallyassessed in terms of its contribution to overall heating requirements during such occupancyand hence to potential energy savings. The spaces considered were classrooms in asample of 6 public co-educational primary schools located within the city limits ofAnkara built after 1998, the date when compulsory primary education was integrated toencompass grades 1 through 8 for ages 6 to 14, respectively. Being so, this allowed distinguishingdisparities among age groups on the basis of classroom density and bodysurface area. Data for both were obtained from existing sources. As norms for the latteressentially pertained to adult populations, pertinent corrections were made for each of theage groups in question as well as for gender. Additional adjustments were made on thebasis of the literature in order to integrate data on local weather conditions into heatbalance equations. Energy requirements for heating were calculated according currentTurkish standards.Results based on extensive comparisons using Student?s t-test confirmed that there weresignificant differences between grades in terms of supplementary heating requirements.These differences were not, however, large enough to warrant any meaningful interventionwith regard to such design aspects as window orientation, exterior wall compositionand/or indoor temperature level.