Competing urban visions for the capital of Albania: international projects for Tirana city centre
Arnavutluğun başkenti için yarışan kent vizyonları: Tiran kent merkezi için uluslararası projeler
- Tez No: 238410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANA BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, genel anlamda bir kentsel dönüşüm stratejisi olarak kentsel yeniden canlandırma olgusuna özellikle post-sosyalist ülkelerdeki bağlamla ilişkilendirerek odaklanmaktadır. Kentsel yeniden canlandırma ve yenileşme süreçlerinin yarattığı mekânsal dönüşümler Arnavutluk'ta son dönemde tartışma konusudur. Yapılan araştırma temelde üç ana bölümden oluşmaktadır: Batı ülkelerinde ve post-sosyalist ülkelerdeki kentsel dönüşüm, kentsel yenileme ve yenileşme; Tiran kent merkezinin tarihi olarak oluşumu ve dönüşümü ve son olarak kent merkezinin yeniden canlandırılması için açılan master plan yarışması ve açılması sürdürülen uluslararası kentsel tasarım yarışmaları. Bu çerçevede, bu tez çalışması kentteki değişimin niteliğini ve kentteki morfolojik değişikliklerin politik, sosyal ve ekonomik etkenlerle ilişkilerinin değerlendirilmesini hedeflemektedir.Bu çalışma özellikle Tiran kent merkezinin yeniden canlandırılması için uygulanması düşünülen nazım planın elde edilmesi için düzenlenen uluslararası yarışmaya odaklanmakta; bu bölümde son elemeye kalan 3 kentsel projenin ? Architecture Studio, Mekanoo Arkitekten ve Boles-Wilson tarafından önerilen projelerin- temel kavramlar, fikirler ve özellikler üzerinde karşılaştırmalı bir değerlendirmesini yapmaktadır. Kazanan proje uygulamanın yanında, kentsel yenileşme konusundaki hedefleri, yapılı çevreye ve açık alanlara olan uyumu açısından değerlendirilmektedir. Bu çerçevede tez, yapılan nazım planı yarışması aracılığıyla kentsel gelişmeyi yönlendiren bu süreci incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlar. Daha sonra düzenlenen bir dizi kentsel ve mimari tasarım yarışması bu nazım planı tamamlanmaktadır.Tiran kent merkezinin yenileşmesi süreci göstermektedir ki önceden sosyalist bir ülke olan Arnavutluk'ta kentlilerin yönetimin kararlarına katılma kapasiteleri artmakla birlikte, belediyenin tüm çabalarına karşın, planlama sürecine kamusal katılım konusu zor bir süreç olmuştur. Yine de, bu sürecin büyük bir heyecan kaynağı ve Tiran'ın gelecek vizyonunun oluşturulmasında faydalı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis concentrates on urban regeneration as a strategy of urban transformation in general and in the context of post-communist countries in particular. The spatial transformations in cities resulted by the urban renewal and regeneration processes are currently under discussion in Albania. The present research is based on three pillars: a review of the urban transformation, renewal and regeneration in the West and in post-socialist cities in particular; exploring the historical formation and transformation of the Tirana city centre; and finally the regeneration of the city centre through a series of international competitions as a completely new model introduced by the municipality.The thesis focuses particularly on the international competition organized to obtain the master plan for the regeneration of the Tirana city centre; it compares the main concepts, ideas and features of the three shortlisted entries: Those of Architecture Studio, Mecanoo Arkitekten and Boles and Wilson. The winning master plan is evaluated with regard to the objectives of the regeneration, its integration with the existing built environment and open spaces, as well as the process of implementation. Within this framework, the thesis aims to study and evaluate this process to direct the urban development through a master plan competition completed by a series of urban design and architectural competitions.The process of regeneration of the centre of Tirana illustrates that despite the increased capacity of the citizens in Albania in participating in the decision making of the government, the public participation in the planning process was a difficult task despite the efforts of the Municipality. Yet, the enthusiasm that the new vision of Tirana brings is considerable.