Bonding efficiency of roller compacted concrete with different bedding mixes
Silindirle sıkıştırılmış betonun farklı yastık karışımları ile yapışma verimliliği
  1. Tez No: 238414
  2. Yazar: SİNAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB), kavramdan malzemeye, barajların daha hızlı ve ekonomik yapımı için dünyanın her yerinde kullanılan bir yönteme hızlı bir gelişim göstermiştir. Şu anda, dünyada 250'den fazla SSB baraj tamamlanmış veya yapım aşamasındadır. Öte yandan, şu anda, Türkiye'de sadece iki tane SSB baraj (Suçatı ve Cindere barajları) tamamlanmış ve iki tanesi (Beydağ ve Çine barajları) ise yapım aşamasındadır.SSB barajlar genellikle 30 cm kalınlığında bir dizi sıkıştırılmış tabaka halinde inşa edilmektedir. Dolayısıyla, ardışık tabakaların uygun bir şekilde yapışması önemlidir ve bunun sonucu olarak, müteakip iki tabaka arasında alttaki sıkıştırılmış tabaka ile üstteki örten tabakanın yüzey boşluklarını doldurmak, hatta müteakip iki tabakayı birbirine yapıştırmak için bir yastık karışımı sıklıkla kullanılmaktadır.Bu çalışma, SSB'nin farklı yastık karışımları ile yapışma verimliliğiyle ilgili deneysel bir araştırmayı sunmaktadır. Laboratuvarda üretilen SSB numunelerinin hazırlanmasında Beydağ barajı SSB karışımı model alınmıştır. Deneysel çalışmada 15 cm'lik küp numuneler iki müteakip tabaka halinde hazırlanmıştır. Her tabaka bir elektropnömatik kırıcı tabanca kullanılarak 30 saniye sıkıştırılmıştır. İki tabakanın yerleştirilip sıkıştırılması arasındaki farklı dört zaman aralığı ile farklı iki yastık karışımı tipi araştırma için seçilen parametrelerdir. Numuneleri hazırlarken, ikinci tabaka, ilk tabaka sıkıştırıldıktan 0, 4, 8, 12 ve 16 saat sonra yerleştirilip sıkıştırılmıştır. Birleşim bölgesi iyileştirmesi için, iki tip yastık karışımı önceden sıkıştırılmış ve yeni yerleştirilen iki tabaka arasına dökülmüştür. Bu yastık karışımlardan biri zayıf olarak adlandırılıp, 200 kg/m3 çimento içermekte iken diğeri kuvvetli olarak adlandırılıp 400 kg/m3 çimento içermektedir.SSB numuneler sonrasında basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı ve geçirimlilik deneylerine tabi tutulmuştur. Deneysel programın sonucunda, zengin yastık karışımının zayıf yastık karışımına göre tabakalar arasındaki bütün zaman aralıklarında daha etkili bir yapıştırma malzemesi olduğu bulunmuştur. Bundan başka, SSB yapışma verimliliğinin 16 saate kadar sıkışmış tabakalar arasındaki süreye çok bağlı olmadığı sonucuna varılmıştır. Son olarak, SSB numunelerin yapışma verimliliğini elde etmede, yarmada çekme dayanımı ve kılcal geçirimlilik deneylerinin, yeni yerleştirilen SSB tabaka ile önceden sıkıştırılan SSB tabaka arasında belirgin bir yastık tabakası varsa, uygulanabilir test metodları olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Roller Compacted Concrete (RCC) has rapidly evolved from a concept to a material and a process which is used throughout the world for faster and more economical construction of dams. Currently, there are more than 250 RCC dams, completed or under construction, in the world. On the other hand, currently, there are only two RCC dams completed (Suçatı and Cindere Dams) and two under construction (Beydağ and Çine Dam) in Turkey.RCC dams are constructed in a series of compacted layers usually 30 cm in thickness. Therefore, appropriate bonding of successive layers is important and as a result, in between successive layers a bedding mix is often used to fill the surface voids in both the compacted layer below and the covering layer above, as well as to bond the two successive layers together.This study presents an experimental investigation on the bonding efficiency of RCC with different bedding mixes. The Beydağ Dam RCC mixture was taken as the model for the preparation of laboratory-made RCC specimens. In the experimental study, 15 cm cubic specimens were prepared in two layers. Each layer was compacted using an electro pneumatic demolition hammer for 30 seconds. Four different time intervals between placement and compaction of two successive layers and two different bedding mix types were the selected cases for investigation. While preparing the specimens, the second layer was placed and compacted 0, 4, 8, 12 and 16 hours after the first layer was compacted. In between the two layers, two types of bedding mixes are placed in between previously compacted and freshly placed layer for joint treatment. One of the bedding mixes, having 200 kg/m3 cement content is termed poor while other one is termed rich having 400 kg/m3 cement content.RCC specimens are then subjected to compressive strength, splitting tensile strength and permeability tests. As a result of the experimental program, it was found that; a rich bedding mix was a more effective bonding agent between compacted RCC layers than the poor bedding mix for all time intervals between layers. Furthermore, it was concluded that bonding efficiency of RCC is not too dependent on time interval between layer compactions up to 16 hours. Finally, splitting tensile strength and sorptivity tests are shown to be applicable test methods for determination of bonding efficiency of RCC specimens if there is a definite bedding layer in between freshly placed and formerly compacted RCC.