Design of fixturing system for forging dies
Dövme için kalıp bağlama sistem tasarımı
- Tez No: 238413
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dövme endüstrisinde kalıp bağlama işlemi, bir önceki kalıp setinin sökülmesi ile başlayan ve seri imalat onayının alınması ile sonuçlanan bir işlemdir. Konvensiyonal kalıp bağlama işlemi süresince dövme presi üretim dışı kalır. Bu çalışmanın amacı, Aksan Çelik Dövme Sanayi'deki 1000 ton'luk dövme presinin kalıp değiştirme işlemlerini, üretim dışı kalan zamanı azaltmak için daha sistematik bir biçimde yapmaktır.SMED olarak bilinen kısa zamanda kalıp değişim sisteminin uygunalabilirliği ve hızlı kalıp pozisyonlama teknikleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. SMED kalıp değiştirme operasyonlarını, iç ve dış kalıp değiştirme operasyonları olarak ikiye ayırır. İç kalıp değiştirme operasyonları süresince pres üretim dışı kalır. Bu yüzden iç kalıp değiştirme süresini azaltmak hedeflenmektedir.Bu çalışmada, yeni bir modüler kalıp sistemi geliştirilmiştir. Aksan Çelik Dövme Sanayi'deki 1000 ton kapasiteli dövme presinde kullanılacak kalıp sistemi boyutsal sınırlamalar, gereksinimler, SMED Sistemi ve hızlı kalıp pozisyonlama teknikleri göz önünde bulundurularak yeniden tasarlanmıştır. Önerilen sistemin modülleri ve belirli bir dövme parçası için kalıplar üretilmiştir. Denemeler, incelemeler ve zaman analizleri yapılmıştır.Önerilen sistem ile alt ve üst kalıbın pres üzerinde hizalanması için gerekli olan zaman sıfıra indirilmiştir. Kalıp değişimi sırasında firmada sıkça rastlanan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir ve bunlar yeni sistemde uygulanmıştır. Operatör hatalarını ortadan kaldırmak için markalama yöntemleri uygulanmıştır ve kalıp boşluğunun revizyon işlemlerinde yenilikler yapılmıştır. Örnek incelemelerdeki zaman analizlerinde, 1000 ton kapasiteli dövme presinin iç kalıp değiştirme süresinin 220 dakikadan 141 dakikaya düşürüldüğü gözlenmiştir. Bu da % 36'lık bir zaman tasarrufuna karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In forging industry, the die setup starts with unloading the previous die set and ends with approval of the first part produced. During conventional die setup, forging press is kept idle. The aim of this study is to perform die changing applications of the 1000 ton forging press of Aksan Steel Forging Company in more systematic way to reduce the idle time.The applicability of Single Minute Exchange of Dies (SMED) System and quick die locating methods have been studied. SMED classifies the setup operations as internal and external setup operations. During the internal setup operations the press is kept idle. Therefore it has been tried to reduce the internal setup time.In this study, a new modular die system has been developed. The die system to be used for the forging press with 1000 ton capacity in Aksan Steel Forging Company has been redesigned regarding the dimensional limitations, requirements, SMED System and quick die locating methods. The modules of proposed die system and the dies for a particular forging part have been produced. Tests, observations and time studies have been carried out.The time spent for alignment of the upper and lower dies on the press have been eliminated in the proposed system. The solutions have been proposed for the frequently encountered problems of setup operations of the company and these have been applied in the system. In order to eliminate operator mistakes, marking applications have also been introduced and the application of die cavity revision has been renewed. During the time studies for the case study, it has been seen that the internal setup time of the forging press with 1000 ton capacity has been reduced from 220 minutes to 141 minutes which corresponds to a reduction of 36 %.