Analysis of heat treatment effect on sprinback in v-bending
Isıl işlemin v-bükme işleminde geri yaylanmaya etkisi
- Tez No: 238415
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Otomotiv ve savunma sanayii endüstrisinde geniş bir kullanım alanı bulan aluminyum temelli alaşımlar, bükme işlemlerinde üretim boyunca sık sık kullanılmaktadır. Bükme işleminin en önemli tasarım kriterlerinden biri, yükleme kaldırıldıktan sonra parçanın eski haline dönme eğilimi olan, geriyaylanmadır. Bu sorunun üstesinden gelmek için iş parçasına genellikle çekme özelliklerini iyileştirmek amacıyla ısıl işlem uygulanır.Bu çalışmada ısıl işlemin aluminyum malzemenin geri yaylanma karakteristiğine olan etkisi sonlu elemanlar analizi yöntemi kullanılarak nümerik, ve deneysel olarak belirlenmiştir. Bu amaçla, iki farklı alüminyum sac malzeme seçildi ve değişik isıl işlemer uygulandı. 1.6 mm, 2 mm ve 2.5 mm kalınlıklarındaki aluminyum sac malzemelere 60?, 90? ve 120? bükme işlemi yapıldı. İncelenen durumlar için, von Mises gerilme dağılımları, plastik gerinme değerleri, kalıp kuvvetleri ve nümerik değerlerle deneysel sonuçların karşılaştırılması da bu çalışma kapsamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum based alloys have wide area of usage in automotive and defense industry and bending processes are frequently applied during production. One of the most important design criteria of bending processes is springback, which can be basically defined as elastic recovery of the part during unloading. To overcome this problem, heat treatment is generally applied to the workpiece material to refine tensile properties.In this study, the effect of heat treatment on springback characteristics of aluminum studied both numerically by using finite element analysis and experimentally. For this purpose, two different materials are selected and various heat treatment procedures are considered. The aluminum sheets having thickness of 1.6 mm, 2 mm and 2.5 mm are bent to 60?, 90? and 120?. The von Mises stress distributions, plastic strain values and punch load values and comparison of the numerical and experimental results are also given.