Synthesis and characterization of polypyrrole nanoparticles and their nanocomposites with polypropylene
Polipirol nanoparçacıklarının ve polipropilenle nanokompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 238418
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KÜÇÜKYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İletken polipirol nanoparçacıkları mikroemülsiyon polimerizasyon sistemi ile sentezlenmiştir. Polipirol nanoparçacıklarının karakterizasyonu Fourier Transform kızılötesi spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Nanokompozitler polipirol ile polipropilenin eriterek karıştırma yöntemi ile hazırlanmış ve enjeksiyonlu kalıplama ile şekillendirilmiştir. Nanokompozitlerin içinde polipirol miktarı ağırlıkça 1-20% aralığında değiştirilmiştir. Polipirol nanoparçacıklarının nanokompozitlerin mekanik, elektriksel özelliklerine ve ısıl dayanıklılıklarına etkisi incelenmiştir. Çekme testi, artan polipirol nanoparçacık miktarının polipropilenin dayanımını ve sertliğini arttırırken yüzde uzamasını düşürdüğünü göstermiştir. Isıl gravimetrik analiz, eklenen polipirol nanoparçacıklarının nankompozitlerin ısıl dayanıklılığını arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Dört nokta iletkenlik ölçümü, artan polipirol miktarının yalıtkan olan polipropilenin iletkenliğini 2,4.10-4 Scm-1'e kadar arttırdığını göstermiştir. Polipirolün polipropilen içindeki dağılımını iyileştirmek için sodyum dodesilsülfat dağıtıcı olarak eklenmiştir. Ağırlıkça 2% dağıtıcı içeren nanokompozitleri karakterize etmek için aynı teknikler kullanılmıştır. Dağıtıcı ile hazırlanan kompozitler bazı mekanik ve ısıl özelliklerde iyileşme sergilemekte ve daha küçük boyutlu polipirol nanoparçacıklar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Conducting polypyrrole (PPy) nanoparticles were synthesized via microemulsion polymerization system. The characterization of PPy nanoparticles was done by Fourier transform infrared spectrometer (FTIR) and scanning electron microscope (SEM). Nanocomposites were prepared by melt-mixing of polypyrrole with polypropylene (PP) and processed with injection molding. The amount of PPy in nanocomposites varied in the range of 1-20% by weight. The effect of PPy nanoparticles on mechanical, electrical properties and thermal stability of nanocomposites were investigated. Tensile test has revealed that increasing amount of PPy increased the strength and the stiffness of the nanocomposite while limiting the elongation of PP. Thermal gravimetric analysis has showed that incorporation of PPy nanoparticles has improved the thermal stability of the nanocomposites. Four probe conductivity measurement has exhibited that increasing amount of PPy nanoparticles increases the conductivity of nonconductive PP up to 2,4.10-4 Scm-1. In order to improve the dispersion of PPy in PP, sodium dodecylsulphate was used as dispersant. The same techniques were used to characterize nanocomposites containing 2% by weight dispersant. Composites prepared with dispersant have exhibited improvement in some mechanical and thermal properties and involved smaller dimension PPy nanoparticles.