Synthesis and characterization of hexaferrite nanoparticles and nanocomposites
Hekzaferrit nanoparçacıkları ve nanokompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 342815
  2. Yazar: ZEHRA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLHADİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez kapsamında baryum ve stronsiyum nanoparçacıkları ve bu parçacıkların iletken polimerlerle kaplanması ve dielektrik malzeme ile katkılandırılması ile manyetik iletken kompozitleri sentezlenmiş ve karakterizasyonu yapılmıştır.Baryum hekzaferrit (BaM) nanoparçacıkları sitrat sol-jel metodu ile 800 ve 1200oC sıcaklık aralığında ve başlangıç Fe/Ba molar oranı 12-2 arasında değişecek şekilde sentezlenmiş ve sol çözeltisine farklı miktarlarda polivinilpirilidon (PVP) ve oleik asit ilavesinin sentezlenen malzemelerin manyetik özellikleri ve parçacık morfolojisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. BaM nanoparçacıkları farklı oranlarda TiO2 ile katkılandırılmış, ve iletken polimer grubundan polipirol (PPy) ve polianilin (PANI) tipi polimerler ile kaplanmıştır. Sentezlenmiş olan BaFe12O19 nanoparçacıkları ile; PVPA/BaFe12O19 nanokompoziti, poly(3-tiofenil asetik asit) (P3TAA)-BaFe12O19 nanokompoziti ve PVTri-BaFe12O19 kompoziti sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir.Stronsiyum hekzaferrit nanoparçacıkları alkali ortamda 180oC de hidrotermal olarak sentezlenmiştir. Nano boyutta stronsiyum hekzaferrit (SrFe12O19) parçacıkları sentez esnasında kullanılan yakıt türünün morfoloji ve manyetik özellikler üzerindeki etkisi incelemek amacıyla sitrat, üre, okzalik asit ve glisin olmak üzere dört farklı yakıt türüyle polimetilmetakrilat (PMMA) ortamında sentezlenmiş ve özellikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca sol çözeltisine farklı miktarlarda polietilenglikol (PEG) ve polivinilpirilidon (PVP) ilavesinin sentezlenen malzemelerin manyetik özellikleri ve parçacık morfolojisi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis and characterization of barium and strontium hexaferrite nanoparticles and their coating and contributions with conductive polymers, magnetic conductive nanocomposites, were studied in this thesis.Ba-hexaferrite (BaFe12O19) nanoparticles have been synthesized by citrate sol-gel combustion route in a wide temperature range between 800 and 1200oC with initial Fe/Ba molar ratios between 12-2. and different amounts of polyvinyl pyrrolidone (PVP) and oleic acid have added for the comparison the effect of condensation on the morphology. Ba-hexaferrite (BaM) particles have been mixed with TiO2 powders with different mass ratios and coated with a conducting polymer layer of polypyrrole (PPY) and polyaniline (PANI). The synthesis of PVPA-BaFe12O19 nanocomposite, poly(3-thiophenyl acetic Acid) (P3TAA)-BaFe12O19 nanocomposite, and PVTri-BaFe12O19 composite were carried out in the presence of synthesized BaFe12O19 nanoparticles.Strontium hexaferrite particles have been produced in an alkaline medium using a hydrothermal process at 180oC and strontium hexaferrite (SrFe12O19) also has been synthesized by citrate, urea, oxalic and glycine precursor via a sol-gel route with poly(methyl methacrylate) (PMMA) as templating agent. The formation of strontium hexaferrite and its crystallite size in presence of di ? erent fuels were compared. and the effect of addition of different molecular weight polyethylene glycol (PEG) into the sol solutions on the static magnetic properties and particle morphology have been studied.