Evaluation of concrete face rockfill alternative for dam type selection: A case study on Gökçeler dam
Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu alternatifinin baraj tip seçimi çalışmalarında değerlendirilmesi: Gökçeler barajı örnek çalışması
- Tez No: 238419
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma kapsamında yeni gelişen bir baraj tipi olan ön yüzü beton kaplı kaya dolgu baraj (ÖBKD) tipinin tasarım ve davranış özellikleri genel olarak ele alınmıştır. Örnek çalışma olarak Gökçeler Barajı'nın tasarım özellikleri tanıtılmıştır. Gökçeler Barajı Projesi için ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinin seçilmesi, diğer iki alternatif olan kil çekirdekli kaya dolgu (KÇKD) ve silindirle sıkıştırılmış beton (SSB) dolgu tipleri de dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Bütün alternatifler için iç kârlılık oranlarının da hesaplandığı bir ekonomik analiz çalışması gerçekleştirilerek, Gökçeler Barajı için ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinin seçilmesi tahkik edilmiştir. Yapılan bu ekonomik analiz çalışmasının geçerliliğini zamandan bağımsız olarak koruyabilmesi için para birimlerinden bağımsız olan Tanımlanmış Birim Fiyat (TBF) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a recent dam type, concrete face rockfill dam (CFRD), its design and behaviour is overviewed. The design features of Gökçeler Dam are introduced as a case study. Selection of concrete face rockfill type for Gökçeler Dam Project is discussed together with the other two alternatives, namely earth core rockfill (ECRD) and roller compacted concrete (RCC) dam. Gökçeler Dam type selection as concrete face rockfill dam is also verified by an economic analysis conducted calculating internal rate of return for all alternative types. In cost analysis a currency independent defined unit cost (DUC) is specified to verify the time independent validity of the economic analysis.