Interior and exterior noise analysis of a single engine propeller aircraft using statistical energy analysis method
Tek motorlu pervaneli bir uçağın iç ve dış gürültüsünün istatistiksel enerji analizi yöntemi ile analizi
- Tez No: 238422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tek turbo-prop motorlu, pervaneli bir uçağın iç ve dış gürültüsünü öngörmek için iki farklı istatistiksel enerji analizi (İEA) modeli geliştirilmiştir. Analizler için VA One ticari yazılımı kullanılmıştır. Birinci model uçak yüzeyinin kaburgalı plakalarla oluşturulduğu yalın İEA modelidir. İkinci model mod yoğunluğu az olan elemanların sonlu elemanlar yöntemi ile modellendiği bir hibrit modeldir. Bu iki model, kalkış, seyir ve tırmanma şeklindeki üç farklı uçuş koşulunda, her koşul için üç farklı sönümleme kayıp faktörü kullanılarak analiz edilmiştir. Uçak yüzeyindeki türbülanslı sınır katmanını belirmek için rüzgar tüneli ölçümleri kullanılmıştır. Pervane gürültüsü ile birlikte türbülanslı sınır katmanı yüklemesi modeller için harekete geçirici olarak kullanılmıştır. Geliştirilen modeler için enerji akış patikaları belirlenmiş ve gürültü düzeyleri öngörülmüştür. İki modeldeki bulgular birbirleriyle karşılaştırılmış ve sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Two different Statistical Energy Analysis (SEA) models of a single turbo-prop engine propeller aircraft have been developed to predict the interior and exterior noise levels. The commercial software VA One is used for the analysis. First model is a pure SEA model developed with ribbed plates on the aircraft exterior. Second model is a hybrid model which employs finite element (FE) modeling of aircraft components with low modal density. These models have been analyzed for three different flight conditions, namely, take-off, cruise and climb for three different damping loss factors in each condition. Wind tunnel measurements are used to estimate the turbulent boundary layer (TBL) information on the surface of the aircraft. Propeller noise together with TBL loading are then used as the excitation for the models. Flow paths of energy are identified and cabin interior noise levels are predicted for the developed models. Results of analyses are comparatively evaluated.