Housing as a sustainable architecture in Turkey: A research on TOKİ housing
Sürdürülebilir bir mimarlık olarak Türkiye?de toplu konut: TOKİ ile ilgili bir araştırma
- Tez No: 238421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelisim sürecinde olan Türkiye'nin büyük bir konut gereksinimi bulunmaktadır. TOK (TopluKonut İdaresi) Türkiye'deki konut üretiminde giderek artan bir pazar payına ve konut üretiminidogrudan etkileme gücüne sahiptir. Öte yandan gerek TOKİ eli ile üretilen, gerekse diger konutprojelerinde sürdürülebilirlik temel bir tasarım kriteri olarak ele alınmamaktadır. Oysasürdürülebilirlik günümüz ortamında çevresel, sosyal, kültürel ve ekonomik etkileridüsünüldügünde kaçınılmaz olarak tasarım süreçlerinde ele alınması gereken bir kavramdır.Özellikle lider toplu konut üreticisi TOKİ'nin bu kavramı benimsemesi örnek bir modelolusturması açısından çok önemlidir.Bu tez toplu konutta sürdürülebilirlik kavramının faydalarını arastırmayı ve Türkiye'deki toplukonutlara sürdürülebilir tasarım açısından bir girdi saglamayı amaç edinmistir. TOKİ toplukonutlarından üç farklı örnek elestirel bir gözle degerlendirilecek ve sonuç olarak Türkiye'ningelecekteki sürdürülebilir toplu konutları için bir dizi öneri sunulmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey, as a developing country, requires substantial amount of housing stock. TOKİ (TopluKonut İdaresi ? Housing Development Administration), as the pioneer housing project builder,has a great significance in the housing production of Turkey. However both in TOKI projects andin general, sustainability has not been a central issue for the architectural practice in Turkey. Onthe other hand sustainability is an in evitable issue when the environmental, social, cultural andeconomical benefits are concerned. Especially sustainability in TOKI projects has a significancedue to their potential to establish a re-production model.This thesis explores the benefits of sustainability for the housing project design in Turkey. Theexisting situation of three different types of TOKİ housing projects will be critically evaluated. Inthe end, it will be tried to attain proposals for the development of sustainable housing in Turkey.