Perception values of local users for urban identity elements in Ankara Atatürk Boulevard
Ankara Atatürk Bulvarı?ndaki kentsel kimlik öğeleri için lokal kullanıcıların algısal değerleri
- Tez No: 238424
- Danışmanlar: DR. HAKAN GÜRSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kentsel mekanları oluşturan ve tamamlayan pek çok öğe vardır. Bunlardan birisi de kullanildiklari kentsel mekanlarda farklı amaçlara hizmet ederek kentlinin ihtiyaçlarına cevap veren, kent yaşamı ve toplumsal yaşam biçimi arasındaki iletişimi sağlayan kentsel donatı elemanlarıdır. Donatı elemanları kentsel mekanlar ile bu mekanları kullananlar arasındaki ilişkiyi sağladığı gibi mekanın tanımlanması, nitelik ve kimlik kazanmasında etken bir role sahiptir.Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olarak tarihi boyunca hep önemli bir misyona sahip olmuştur. Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk planlı şehri modernleşmenin, hızlı ve plansız kentleşmenin kurbanı olmuş, geçmişte sahip olduğu değerleri yitirmeye başlamıştır. Bu tezin amacı, görsel birer imge olarak kentsel donatı elemanlarının, çevresel mekanın algılanması ve kent kimliği oluşturmadaki rollerinin saptanmasıdır.Bu çalışmada izlenen yöntem öncelikle Ulus ? Kuğulu Park arasında uzanan ve Ankara'nın merkezi ulaşım aksı olan Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan kentsel donatı elemanlarının tesbiti ve daha sonra bu öğelerin kentsel kimliğe etkilerinin sorgulanmasıdır. Bu sebeple yerel kullanıcılara bir anket uygulanmış ve bu anketin sonuçlarına göre bu alandaki kentsel donatı elemanlarının kentsel kimlik öğesi olarak değerleri analiz edilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda Atatürk Bulvarı üzerindeki kentsel donatı elemanları ve bunların pozitif ve negatif değerleri belirlenmiştir. Ayrıca yerel kullanıcılar tarafından nasıl algılandıkları ve mekansal ve kentsel kimliğe olan katkıları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many components which define and complete the urban spaces. One of these components is urban equipment which responds to the needs of the dweller by serving different purposes and creates a link between urban life and public life style. Urban equipment not only enables the interaction between urban spaces and the users of these places, but also has an efficient role in defining the cities? quality and ?identity?.Ankara, as the capital city of the Turkish Republic, has had an important mission throughout its history. But although it is the first planned city of the Turkish Republic, Ankara has become a victim of modernization and rapid and unplanned urbanization. As a result of this situation Ankara started to lose its own values. The main purpose of this thesis is, to identify the roles of urban equipment as a visual image, based on the perception of environmental spaces and creating urban identity.The methodology in this thesis is firstly determining the urban equipment on Atatürk Boulevard which lies between Ulus and Kuğulu Park which is the center line of Ankara and then questioning their effects on the urban identity. For this reason a questionnaire is applied to the local users and then according to this questionnaire?s results, urban equipment?s values as an urban identity element are analyzed.As a result of this study, urban equipments on Atatürk Boulevard and their positive and negative values are determined. Therefore, how they are perceived by the local users and their contribution to the spatial and urban identity is determined.