Birinci mertebeden normal fark operatörleri
Normal difference operators for the first order
  1. Tez No: 238458
  2. Yazar: RUKİYE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAMEDDİN İSMAYILOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, dizilerin Hilbert uzayında birinci mertebeden operatör katsayılılineer fark operatörlerinin normalliği ve spektrum yapısı incelenmiş, daha sonra ise diskretdurumda alınan bulguların sürekli durumda alınan sonuçlarla örtüşüp örtüşmediğiaraştırılmıştır.Birinci bölümde tezde kullanılan Fonksiyonel Analiz, Operatörler ve SpektralTeorisi'nin temel kavram ve sonuçları verilmiştir.İkinci bölümde yukarıda söz edilen problemler dizilerin N de , üçüncü bölümde isedizilerin Z Hilbert uzayında incelenmiştir. Ayrıca tezde alınan sonuçlar örneklerledesteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the normality and spectral structure of the first order lineardifference operators with operator coefficient in Hilbert spaces of sequences areinvestigated. The obtained results in discrete case are compared with the results incontinuous case.In the first part of the study basic concept and results in the Functional Analysis,Operator and Spectral Theory are summarized.In the second and the third parts the problems mentioned above are investigatedrespectively in N and Z .Moreover, all results in this thesis are supported with examples.