Güney Doğu Karadeniz kıyısal ekosisteminde yaşayan kayabalığı türlerinden Neogobius platyrostris (Pallas, 1814), Neogobius melanostomus (Pallas, 1814), Gobius paganellus Linnaeus, 1758 ve Gobius cobitis Pallas, 1814 biyo-ekolojik özellikleri
Bio-ecological characteristic of some gobies Neogobius platyrostris (Pallas, 1814), Neogobius melanostomus (Pallas, 1814), Gobius paganellus Linnaeus, 1758 and Gobius cobitis Pallas, 1814 in the South Eastern Black Sea rocky shore coastal ecosystem
  1. Tez No: 238463
  2. Yazar: SEMİH ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada güney doğu Karadeniz kıyılarında yaygın olan dört tür kayabalığının (Neogobius platyrostris (Pallas, 1814), Neogobius melanostomus (Pallas, 1814), Gobius paganellus Linnaeus, 1758 and Gobius cobitis Pallas, 1814) biyo-ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Örnekler serbest dalış tekniğiyle, zıpkın ve el kepçesi yardımıyla elde edilmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen von Bertalanffy büyüme denklemleri şöyledir; N. platyrostris erkek LT = 21.7(1-e-0.34(t + 0.05)), dişi LT = 16.3(1-e-0.39(t + 0.09)), N. melanostomus erkekLT = 24.1(1-e-0.25(t + 0.06)), dişiLT = 19.7(1-e-0.43(t + 0.04)), G. paganellus erkekLT = 13.1(1-e-0.34(t + 0.11)), dişiLT = 13.8(1-e-0.29(t + 0.13)), G. cobitis erkek LT = 19.3(1-e-0.12(t + 0.06)), dişi LT = 14.6(1-e-0.26(t + 0.12)).Güney doğu Karadeniz bölgesinden örneklenen kayabalıkları için hesaplanan ilk eşeysel olgunluk boyları ise; N. platyrostris için ? 9.29 cm ve ? 7.50 cm, N. melanostomus için ? 9.09 cm ve ? 6.39 cm, G. paganellus için ? 5.20 cm ve ? 5.50 cm ve G. cobitis için ? 6.39 cm ve ? 6.10 cm olarak belirlenmiştir.Araştırılan kayabalığı türlerinin hepsinin ilkbahar aylarından yazın ilk aylarına kadar süren bir üreme dönemlerinin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde, N. platyrostris için total fekondite 554±340 ymt/balık, N. melanostomus için 1325 ± 623 ymt/balık, G. paganellus için 4294±1110 ymt/balık, G. cobitis için 9980 ± 2838 ymt/balık olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmada araştırılan kayabalıkları genellikle krustasea, mollusk, poliket, alg ve balıklarla beslendikleri ve kayabalıklarının boyları büyüdüğünde diyetlerinin değiştiği fakat mevsimsel olarak diyette belirgin bir değişiklik olmadığı görülmüştür. Çalışılan tüm türler arasında diyet benzerlikleri yüksek, N. melanostomus ve G. cobitis'in diyet genişliklerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioecological characteristics of four gobies (Neogobius platyrostris (Pallas, 1814), Neogobius melanostomus (Pallas, 1814), Gobius paganellus Linnaeus, 1758 and Gobius cobitis Pallas, 1814 were studied. The specimens were collected with speargun and hand net by free diving.According to the studies performed, the data have shown that the gobies followed von Bertalanffy growth equation and parameters estimated as; N. platyrostris for male LT = 21.7(1-e-0.34(t + 0.05)) for female LT = 16.3(1-e-0.39(t + 0.09)), N. melanostomus for male LT = 24.1(1-e-0.25(t + 0.06)) for female LT = 19.7(1-e-0.43(t + 0.04)) G. paganellus for male LT = 13.1(1-e-0.34(t + 0.11)) for female LT = 13.8(1-e-0.29(t + 0.13)) G. cobitis for male LT = 19.3(1-e-0.12(t + 0.06)) for female LT = 14.6(1-e-0.26(t + 0.12)).The estimated length at first maturity was found to be ? 9.29 and ? 7.50 cm for the N. platyrostris, ? 9.09 and ? 6.39 cm for the N. melanostomus, ? 5.20 and ? 5.50 cm for the G. paganellus and ? 6.39 and ? 6.10 cm for the G. cobitis.Examination on spawning has reviled that they lay down their eggs in the area studied from spring to early summer. Total fecundity was estimated with average ripe eggs for per fish; 554±340 for the N. platyrostris, 1325 ± 623 for the N. melanostomus, 4294±1110 for the G. paganellus and 9980 ± 2838 for the G. cobitis.All the gobies examined feed mainly on crustaceans, mollusks, polychaeta, algea and the fishes. Ontogenic shifts in their diets were observed as fish grow. No significant seasonal change in their diet was observed. The observation showed that there are high similarities between their diets. Diet broads of N. melanostomus and G. cobitis have higher value than that of the other gobies due to high variety in their diets.