Çanakkale ili ayvacık bölgesinde zoonotik Visceral leishmaniasis'in serolojik ve entomolojik olarak araştırılması
The serological and entomological survey of zoonotic Visceral leishmaniasis in Ayvacik region of Çanakkale province, Turkey
- Tez No: 238466
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT COŞKUN, PROF. DR. YUSUF ÖZBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çanakkale İlinde; Merkez, Kepez, Kalabaklı Köyü ve Ayvacık'a bağlı İlyasfakı Köyünde 2007 yılı Haziran ve Ağustos aylarında leihmaniasisin epidemiyolojik durumunu belirlemek için saha çalışmaları yapılmıştır. Visceral Leishmaniasis hastalığının rezervuar konağı olan köpeklerden kan örnekleri alınmış ve fizik muayeneleri yapılmıştır. Ayrıca hastalığa vektörlük eden Phlebotomus türü kum sineklerinin yakalanması için gerekli ışık tuzaklar kurulmuş ve kum sinekleri toplanmıştır. Elde edilen kum sinekleri incelenerek tür tespitleri yapılmış ve çalışma alanında 6 Phlebotomus türünün bulunduğu tespit edilmiştir. Bu türler; Phlebotomus neglectus, P. tobbi, P. simici, P. papatasi, P. perfiliewi, P. halepensis'tir. Bu türlerden, P. neglectus'un %94,4 oranı ile İlyasfakı Köyünde, P. tobbi'nin ise sırasıyla %50 ve %48,1 oranları ile Merkez (Kepez dahil)'de ve Kalabatlı Köyünde baskın türler olduğu görülmüştür. IFA testi ile 27 köpek serumu değerlendirilmiş ve hiçbir köpekte seropozitiflik tespit edilmemiştir. Sadece Kepez'den iki köpeğin 1/16 ve 1/64 sulandırımında seropozitiflik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Field studies were carried out to determine the epidemiological state of Leishmaniasis during June and August in 2007 in İlyasfakı village in Ayvacık, Kalabaklı Village, Kepez and city center. Blood samples were taken from the dogs which are the host of the Visceral Leishmaniasis disease and the physical examination was performed. In addition, the light traps were designed to catch the sand flies, the Phlebotomus species, which functions as vector to the disease. The species of the sand flies collected were identified and it was determined that there were six Phlebotomus species in the study area. These species are Phlebotomus negletus, P. tobbi, P. simici, P. papatisi, P. perfiliewi, P. halepensis. Among these species P. negletus, was found to be a dominant species in İlyasfakı village by %94,4 while P. tobbi was also found to be a dominant species in city center (including Kepez) and Kalabakı village by 50 % and 48,1 % respectively. 27 dog serums were studied through IFA test and no seropositivity was identified in any dogs. Seropositivity could only be seen in two dogs from Kepez when the serums were diluted at the rates of 1/16 and 1/ 64.