Devlet orman işletmelerinde çalışanların iş tatmin düzeylerinin incelenmesi (Kalkım, Yenice, Bayramiç orman işletme müdürlükleri örneği)
Investigating job satisfaction level of employees in government forestry enterprises
- Tez No: 238475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ CEMİL AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İş tatmini, yönetim psikolojisi dalında en sık çalışılan konulardan bir tanesidir. Ancak ülkemizde, orman işletme müdürlükleri personelinin iş tatmin düzeylerine yönelik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Türkiye coğrafyasının en kırsal ve en zorlu arazileri doğal çalışma alanları olan ve aktif iş yaşamının neredeyse tamamını kırsal yerleşimlerde sosyal ortam ve imkanlardan uzak bir şekilde yaşayarak geçirmek zorunda olan çalışanların iş tatminlerinin ölçülmesi ve tatminini etkileyen faktörlerin belirlenmesi bu açıdan çok önemlidir. Bu çalışma ile, Türkiye'deki var olan bu eksikliğin bir derece giderilmesi ve çalışanların iş tatmini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ve faaliyet alanlarını Kazdağları oluşturan Kalkım, yenice ve Bayramiç orman işletme müdürlüklerinde çalışan 247 kişiyi kapsamaktadır. Çalışmada, işin niteliği ve çalışma koşulları, çalışma arkadaşları, yönetici, iletişim, ücret, yönetsel yaklaşım ve sosyal haklar, kurum imajı gibi örgütsel boyutlar demografik özellikler açısından analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde yoğun emeği olan kamu çalışanlarının iş tatminlerinin arttırılmasında yapılması gerekenler nedenleri ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is one of the most often studied subjects in administration psychology. However, studies about job satisfaction level of forestry operating directorates? personnel are fairly limited in our country. Measuring job satisfaction and determining the factors effected the satisfaction of employees, who have to live almost all their business life in rural region with lacking of social environment and facilities and work in rural and violent areas in Turkey?s geography, is very important. By this study, it was aimed that eliminating this deficiency in Turkey and determining the factors effected job satisfaction of employees.The study includes 247 person, work in Kalkım, Yenice and Bayramiç which are connected Çanakkale Forestry District Directorate and formed by Kazdağları. Organizational extents like quality of job, working conditions, colleagues, administrator, communication, salary, administrative approach, social rights and association image were analyzed in terms of demographic properties in this study. In accordance with the result, the things which need to do to increase job satisfaction of government employees, who works intensively to carry forestry activities out, were showed with their reasons.