İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Araştırma Ormanı'nın rekreasyon potansiyelinin saptanması
  1. Tez No: 23848
  2. Yazar: TÜLAY AYAŞLIGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET V. ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
-66- 5. ÖZET İlerleyen teknoloji ve modern yaşam şekli sonucu uzaklaştığımız doğal mekânlar, doğala yakın açık mekânlar ve açık peyzaj mekânları kent dokusunun dışında elden geldiğince korunmalı ve rekreasyon için açılmalıdır. Kent kenarında ve dışındaki bu kırsal alanların rekreasyon potan siyeli ve genel plânlama ilkelerinin saptanması amaçlarına yönelik araş tırmalar gerekmektedir. Değinilen bu gereksinmeler doğrultusunda bu araştırma^ İstanbul Metropoliten Mani'nin en önemli orman parçalarından birini oluşturan Belgrad Ormanı'nın uzantısı olan Bidezikçi Çiftliği Ormanı'nın rekreasyon potansiyelinin saptamasına yöneliktir. Araştırma amaçları çerçevesinde çalışmalar iki aşamadan oluşmak tadır. Bunlardan ilki; ormanın alan verileri olan doğal ve kültürel ve rilerin, rekreasyon saptamalarına temel oluşturacak gerekli bulguların elde edilmesi çalışmalarını kapsamaktadır. İkinci aşamada ise eldeki verilerle ve plânlama ilkelerinin genel değerlendirilmesi sonucu oluşturulan alan kullanım kararları ve alan kullanım plânını kapsamaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda; arazi kullanımı, doğal kaynak kullanımı, ulaşım, yapılaşma, gelişime uygun rekreasyon yararlanma odakları, koruma ilkeleri saptanmıştır. Bu ilkeler aşağıdaki gibi özetlenebilir : * Plânlamada çok yönlü kullanıma uygun olarak rekreasyon asli; hidroloji, araştırma, yaban hayatı ve tarım tali işlevler olarak benim senmelidir. Yapacak ve yakacak amaçlı odun üretimi kullanım şekli terk edilmelidir. * Ormanın doğal kaynaklarından olan su potansiyeli alınan plânlama kararları doğrultusunda rekreasyon amaçlı kullanıma açılmalıdır. * Ormanın doğal bitki örtüsü ve çok zengin floristik kompozisyonu, titizlikle korunmalıdır. * Ormanın yaban hayatı potansiyeli doğal dengenin bozulmaması amacıyla kontrol edilmesi gerekmektedir.-67- * Plânlamayla yapılması düşünülen her türlü ağaçlandırma çalışmasında, ormanın bitki örtüsüne uygun yapraklı odunsu türler kullanılmalıdır. * Mevcut Çiftlik binaları, restore edilmek suretiyle, rekreasyonel kullanıma açılabilir. Sınırlı bir kullanım, çerçeve plânında belirtilen kullanım şekli olan av korusuna hizmet edecek şekilde tesis edilmelidir. İlâve bir yapılaşma mümkün oldukça yapılmamalı, yapılacak her bir kitle mevcutla uyumlu olmalıdır. * Rekreasyon yararlanma odaklarında denetimin sağlanması amacıyla girişlerde kontrol gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Natural and semi-natural open spaces outside of the urban areas, from which we moved far away, as a result of the technological progress and our modern life style, should be preserved, and opened to recreation, as far as possible. In order to put forward guidelines for the general planning, it is necessary to find out the recreational potential of those areas. Due to the needs mentioned above the study presented here is carried out. It deals with the recreational potential of the Bilezikçi Çiftliği Forest, an extension of Belgrad Forest. These are the most important forests of the IstanbuL Metropolitan Area. The study consist of two stages. The first stage covers the activities to obtain the basic data needed for determination of recre~ ational uses. Second stage consist of a general evaluation of the exis ting data, and of the planning principles, as well as the decisions on the site program and site plan resulting from the general evaluation of land use, natural resource use, circulation, and structuring. Finaly the areas suitable for development for land use, natural resource use, circulation, structuring and recreational intensive use are determined and conservation principles established. These principles are summarized as follows : * In the planning for multiple use the primary consideration should be recreation. It should be followed by hydrology, research, wild life, and agriculture. The harvest of timber for construction and for space heating must be terminated. * Water, which is one of the natural resources of the forest must be utilized for recreation. * The natural plant cover of the forest and its very rich floristic composition should be coserved carefully.-69- * With an eye to not disturb the natural balance of the forest the wildlife should be controled. * In the reforesrations deciduous tree species should be preferred to conform with the plant cover of the forest. * The existing buildings in the Çiftlik area could be opened for recreational use after restoration. A small area should be specified for game. Additions to the existing structures must be avodied as far as possible. Each new building must match the existing ones. * To provide contrd at the intensive use areas a control system should be established at the gates.