Nitro fenollerin killer üzerindeki adsorpsiyonunun incelenmesi
- Tez No: 23847
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada o-nitrofenol, m-nitrofenol, p-nitrofenol ve fenolün söğüt kili üzerindeki adsorpsiyonu UV spektrofotometresi ile incelenmiştir. Fenolün en fazla adsorplandığı ve adsorpsiyon sırasının fenol \ p-nit rofenol \ o-nitrofenolN m-nitrofenol şeklinde olduğu saptanmıştır. 0-, m-, p- nitrofenol ve fenolün adsorpsiyonunun monomoleküler olduğu, Freundlich adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiş ve Freundlich sabitleri hesaplanmıştır. Fenol ve nitrofenollerin kil üzerindeki adsorpsiyonunun ayrıca B.E.T. denklemine uyduğu görülmüş ve bu denklemden faydalanarak adsorpsiyon ısıları hesaplanmıştır. Gene B.E.T denklemini kullanarak spesifik yüzey alanı hesap lamalarında uygun özellikler taşıyan p-nitrofenolüh adsorpsiyonundan söğüt kilinin spesifik yüzey alanı hesap edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- II SUMMARY In this work, the adsorption of o-, m-, p-nitrophenol and phenol on clay has been investigated by UV spectrophotometric method. Phenol itself has" been adsorbed the most. The rate of adsorption of different phenols are as fallows: phenol, p-nitrophenol, o-nitrophenol, m-nitrophenol. It was observed that, the adsorptions of o-, m-, p- nitrophenol and phenol were monomolecular and in good agreement with Freundlich adsorption isotherm. The Freundlich constants have also been calculated. Furthermore, it was seen that the adsorption processes fitted the B.E.T. equation; The heat of adsorption and spesific surface area of clay have been calculated from the adsorption isotherm of p-nitrophenol by using the B.E.T. isotherm.