Gökçeada ve Bozcaada'daki atmosferik polenler
The atmospheric pollens of Gökçeada and Bozcaada
  1. Tez No: 238491
  2. Yazar: AYDIN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çanakkale iline bağlı Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde Ocak 2005 ? Aralık 2006 tarihleri arasında atmosferik polen konsantrasyonları incelenmiştir. Araştırmada gravimetrik yöntem (Durham cihazı) kullanılmıştır. Durham cihazına yerleştirilen preparatlar haftada bir kez değiştirilmiş, analizler haftalık ve aylık olarak cm2 ye düşen polen miktarına göre hesaplanmıştır. Sonuçlar meteorolojik faktörlerle karşılaştırılmıştır.Araştırma süresince Gökçeada atmosferinde toplam 25 taksona ait polen tanımlanmıştır. Bunlardan 13 tanesi odunsu, 12 tanesi ise otsu taksonlara aittir. Toplam polen miktarının % 54,43'ü odunsu bitki polenlerine, % 41,98'i otsu bitki polenlerine, % 3,58'i ise tanımlanamayan polenlere aittir. Gökçeada atmosferinde polenine en çok rastlanan odunsu bitkiler sırasıyla Pinus spp., Olea spp., Quercus spp., Platanus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Rosaceae ve Betulaceae, otsu bitkiler ise Poaceae, Plantago spp., Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Brassicaceae, Urticaceae ve Asteraceae taksonlarıdır.Bozcaada atmosferinde toplam 26 taksona ait polen tanımlanmıştır. Bunlardan 14 tanesi odunsu, 12 tanesi ise otsu taksonlara aittir. Toplam polen miktarının % 59,60'ı odunsu bitki polenlerine, % 36,93'ü otsu bitki polenlerine, % 3,46'sı ise tanımlanamayan polenlere aittir. Bozcaada atmosferinde polenine en çok rastlanan odunsu bitkiler sırasıyla Pinus spp., Quercus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Platanus spp., Olea spp., Betulaceae ve Rosaceae, otsu bitkiler ise Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Poaceae, Asteraceae, Urticaceae ve Plantago spp. taksonlarıdır.İki yıllık verilerin ortalamasına göre hem Gökçeada hem de Bozcaada atmosferinde polen miktarının en fazla olduğu ay Nisan ayı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atmospheric pollen concentrations were observed between January 2005 and December 2006 in Gökçeada and Bozcaada towns in Çanakkale Province. In this study, gravimetric method (Durham sampler) was used. Preparations were put in a Durham device and replaced once a week and analysis were made as the calculation of pollen fall down per cm2 per week and per month.During this study, in total, pollen of 25 different plant taxa were identifited in atmosphere of Gökçeada. 13 of them were woody and 12 of them wer herbaceous taxa. 54.43 % of the total pollens belonged to woody plants, 42.98 % of them belonged to herbaceous plants and 3.58 % of them could not be identified. In Gökçeada atmosphere the most frequently observed woody plant pollens belonged to Pinus spp., Olea spp., Quercus spp., Platanus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Rosaceae ve Betulaceae and the most abundant herbaceous plant pollens belonged to Poaceae, Plantago spp., Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Brassicaceae, Urticaceae ve Asteraceae taxa.In total, pollens belonging to 26 taxa were identified in the atmosphere of Bozcaada. 14 of them were woody and 12 of them were herbaceous taxa. 59.60 % of them were woody, 36.93 % of them herbaceous plant pollens while 3.46 % pollens could not identified. Respectively, most observed woody and herbaceous plant taxa pollens belonged to Pinus spp., Quercus spp., Cupressaceae/Taxaceae, Platanus spp., Olea spp., Betulaceae, Rosaceae and Chenopodiaceae/Amaranthaceae, Poaceae, Asteraceae, Urticaceae ve Plantago spp.Monthly mean pollen fall values showed that highest pollen fall occurred during April in both Gökçeada and Bozcaada.