Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada ilçeleri (Çanakkale ili) kıyılarında su altı dalış turizmi
Underwater diving tourism on the coasts of the gulf of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada district (Çanakkale)
  1. Tez No: 345889
  2. Yazar: TARIK AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma da ?Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada Kıyılarında Su Altı Dalış Turizmi? çeşitli boyutlarıyla gözler önüne serilmesi amaçlanmaktadır. Sözü edilen kıyıların Akdeniz ile Marmara Denizi arasında geçiş alanı olması, tarih boyunca ticaret ve savaş gemilerinin seyrettiği kıyılar özelliği taşımasına yol açmıştır. Bu nedenle sözü edilen kıyılar batıklar açısından oldukça zengindir. Bununla birlikte, Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada kıyılarının zengin ve korunmuş sualtı flora ve faunası dalış turizmi açısından bu kıyıları oldukça çekici kılmaktadır. Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada İlçeleri kıyılarında su altı dalış turizmi aynı zamanda turizm sezonunun uzaması ve turizmin uluslararası bir boyut kazanması açısından da önemli bir turizm çeşidi seçeneğidir.?Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada Kıyılarında Sualtı Dalış Turizmi? yakından incelendiğinde kıyı turizmine paralel bir gelişim gösterdiği anlaşılmaktadır. Potansiyeli yüksektir, ancak henüz başlangıç seviyesindedir. Bu amaçla araştırmada Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada su altı dalış turizminin gelişimi, uluslararası boyut kazanması için yapılan çalışmalar ve yaşanan sorunlar incelenmektedir. Buna ilaveten Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada Kıyılarında su altı dalış turizmini etkileyen coğrafi etkenler, çekicilik oluşturan faktörler, dalış mevkileri ve karakteristikleri ele alınmaktadır. Turizmde temel unsurlardan konaklama ve ulaşım sorunları ele alınmaktadır. Son olarak bu çalışma da Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada su altı dalış turizminde çekicilik yaratan unsurlarının korunması, dalış mevkilerinin kontrollü dalışa açılması, gerekli reklam ve tanıtımların yapılması, bölgeye gerekli desteklerin verilerek uluslararası standartlara ulaştırılması, yapay resif çalışmalarının hızlandırılması ve su altı dalış turizminin daha fazla gelişmesi için öneriler getirilmektedir.Araştırma kapsamında araştırmanın evreni; Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada İlçeleri kıyıları dalış mevkilerinde 15 Eylül- 15 Haziran 2011 tarihleri arasında yöreye dalış için gelen dalgıç sayısı yaklaşık 3000 olarak belirlenmiştir. Bu veriden yola çıkarak evreni temsil edecek güçte olan 257 kişiye anket uygulanmış ve buna uygun olarak örneklem belirlenmiştir. Toplanan anket sayısı (257) olup araştırma evrenini temsil edecek güçtedir.Balıkadamlara uygulanan anket, yapılan mülakat ve görüşmeler sonrasında elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Yapılan tablolar ile sonuçlar çıkarılmış ve bu sonuçların doğruluğu çapraz tablolarla test edilmiştir. Ayrıca elde edilen veriler, sözü edilen dalış mevkilerinde yapılan gezi ve gözlemlerle desteklenmiştir.Çalışmada yapılan araştırmalar sonucunda Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada İlçeleri kıyıları flora ve fauna zenginliği, antik ve tarihi batıklara sahip olması yanında bazı mevkilerde su altında net görüşler sağlanması sebebiyle yüksek bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir; ama mevcut olan bu potansiyel tam olarak değerlendirilememektedir. Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada İlçeleri kıyılarında dalış turizmi geliştirilerek Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı ve Truva Tarihi Milli Parkına gelen ziyaretçilere Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada İlçeleri kıyılarında ki antik ve tarihi batıklarla ilişkisi anlatılarak sualtına merakı olan ziyaretçilerin bu coğrafyaya yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu sayede dalış turizmine kısa sürede ivme kazandırılması önemli olacaktır. Bu da Çanakkale İli'ne gelen yerli ve yabancı turistlerin geceleme sürelerinin artışında etkili olacağı kanısındayız.Anahtar KelimelerBozcaada, Eceabat, Gökçeada, Su altı Dalış Turizmi, Batıklar, Deniz Flora ve Faunası
Özet (Çeviri)
This study ?Underwater Diving Tourism On The Coasts Of The Gulf Of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada District (Çanakkale) ?aims to shows variety dimension. As these coasts are transition lines between Akdeniz and Marmara commerce and war ships frequently visit these coasts throughout the history. Because of this ships that discussed are rich is regard of sunks. And besides, rich and defended underwater flora and fauna of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada gets people eager for diving tourism . Underwater Diving Tourism on the Coast Of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada is an important kind of tourism in terms of longing tourism season and getting international importance on tourism.If you examine carefully underwater diving tourism on the coast of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada, it can easily understand that it gets progress with coast tourism. It has high potential but only beginner stage. Because of that, this research investigates development of underwater diving tourism on Bozcaada, Eceabat ve Gökçeada and studies to get international dimension. And also investigates geographical factors attractive factors, diving places, diving locations and characters which affects underwater diving tourism on the coast of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada and investigates transportation and camping problems on this geography. And lastly this research proposes that diving places should be opened to diving necassary advertising of diving should be done, region should be got international standart with necassary support. Artifical reef studies should be accelareted and attractive component should be protect.The universe of the the research on the extent of the research ; it has been determined that the number of divers are about 3000 visiting the coastline of the boroughs of Bozcada,Eceabat and Gökçeada with the intend of scuba diving from September,15 to June,15. Thanks to this data, each of the 257 people to be able represent the whole universe has been conducted a survey and a sample in accordance to this has been determined.The survey conducted to 257 people has enough strenght to represent the the whole universe.The SPSS packed software has been used for the analysis of the data obtained from the survey conducted to scuba divers and the interviews with them.Inferences have been made from the tables and the accuracy of the inferences has been tested with the cross tables.Besides,the data obtained has been supported with the tours and observations held at the coastal site of diving centers mentioned above.Coast of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada have highly diving potential because of underwater diving tourism potential flora and fauna abundance, ownership of historical wreck and clear visions in some region and they have higly vision capacity because of clear vision in some region; but this present can?t be used completely. With getting better dimension of tourism on the coast of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada and with explaning relationships of national wrecks and coast of Bozcaada, Eceabat and Gökçeada to visitors who come Gelibolu Historical National Park and Truva Historical National Park, visitors who has curious about underwater can easily be direct and it will be very important activity. We esteem that, thus, this will be effective on the esclation of the staying period of the foreign or domestic tourists coming to Çanakkale.Key WordsBozcaada, Eceabat, Gökçeada, Underwater Diving Tourism, Sunks, Sea Flora and Fauna