Troas bölgesi İlk Tunç Çağı konut tipolojisinin arkeolojik ve etnoarkeolojik açıdan değerlendirilmesi
Habitat typological of the Troad region in the Early Bronze Age assessment of the archaeological and ethnoarchaelogical perspective
- Tez No: 297960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Troas Bölgesi İlk Tunç Çağ Konut Tipolojisinin Arkeolojik ve Etnoarkeolojik Açıdan Değerlendirilmesi konulu bu çalışmada, bölgede yer alan yerleşmelerde ki konut tipleri incelenmiştir. Troas Bölgesi, Batı Anadolu'da yer alan ve bugünkü adıyla Biga Yarımadası olarak bilinen bölgedir. Bölge, verimli toprakları ve avantajlı jeopolitik konumu nedeniyle, tarih boyunca çok sayıda yerleşmeye sahne olmuştur. Bölgede araştırması yapılmış yerleşmeler başta Troia olmak üzere, Beşik- Yassıtepe, Kumtepe ve bölgeye komşu olan yerleşmeler, Gökçeada'daki Yenibademli Höyük, Bozcaada'daki Tenedos çalışmamız kapsamındaki yerleşmelerdir. Çalışmamız, söz konusu yerleşmelerin İlk Tunç Çağındaki mimari dokusunu ve konut tiplerini anlatmaya yöneliktir.Çalışma kapsamında, bu yerleşmelerin kısaca kazı tarihçelerinden bahsedilmiş, yerleşmelerin coğrafi koşulları gibi çevresel özelliklerinin yanında, yerleşme sakinlerinin kültürel yaşantılarına da kısaca değinilmiştir. Söz konusu yerleşmelerin mimari gelenekleri, konutların inşasında kullanılan malzemeler ve yapım teknikleri hakkında bilgi verilmiş, çeşitli literatürlerin yanında kazı ve yüzey araştırma sonuçlarından da yararlanılmıştır. Troas Bölgesi yerleşmelerinin İlk Tunç Çağı'ndaki konut tiplerinin günümüze taşınıp taşınmadığının belirlenmesine katkıda bulunabilmek için, yerleşmelerin yakınlarında yer alan günümüz köylerindeki belli başlı konut örnekleri de yerinde incelenmiştir.Çalışmamızın en önemli amaçlarından bir tanesi, Troas Bölgesi yerleşmelerindeki mimari geleneği belirlemek, yerleşmelerde bulunan konut tiplerinin benzer ve farklı özelliklerini saptamak ve günümüzdeki yerleşimlerde yer alan yapılar referans alınarak Tunç Çağı yapı tiplerinin fonksiyonları hakkında fikir vermektir. Bu çalışmayla amacıma ulaştığımı umuyorum.
Özet (Çeviri)
Habitat Typological Of The Troad Region In The Early Bronze Age Assessment Of The Archaeological And Ethnoarchaelogical Perspective , the variations of the houses in the region are scrutinized Troas Region, which is on the West Anatolia is a region currently known as Biga Peninsula. The region, because of its fertile soil and advantageous geopolitic locatin, has been a scene of settlements throughout the history.The settlements are, Troia is the first, Beşik-Yassıtepe, Kumtepe and neighbouring regions Yenibademli Höyük in Gökçeada, Tenedos in Bozcaada and they are all the subject of our study. The focus of our study is to explain the architectural texture of these settlements in the Early Bronze Age.In the context of the study the excavation history of these settlements are dealt, besides the geographical conditions and general aspects of them, the cultural life of the inhabitants are touched upon. The architectural traditions, the materials used in the building and the construction techniques are mentioned, besides some literatures, the results of excavation and surface researches are utelized. In order to decide whether the building types in the Bronze Age in Troas Region are transfered to modern age, some types of residences in the villages near the settlements are examined.One of the most important aim of our study is to determine the architectural tradition of the settlements in the region, and to determine similar and different aspects and to examine now much of this tradition is reflected in the current buildings in the region. I hope with this study I?ve reached my aim.