Çanakkale şehir şebeke suyunda ağır metal analizi ve bakteriyolojik inceleme
Analysis of heavy metals in the tap water of Çanakkale city and bacteriological investigation
- Tez No: 238512
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 20 Nisan-5 Mayıs 2007 tarihleri arasında, Çanakkale şehir şebeke suyunun farklı 40 noktasından örnekler alınıp gerekli ön işlemler uygulandıktan sonra arsenik (As), kurşun (Pb), bakır (Cu), çinko (Zn) ve kadmiyum (Cd) ağır metallerinin miktar ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Bu analizlerde Pb, Cu Zn ve Cd için ICP-AES (Inductively Couple Plazma Atomic Emission Spectroscopy) cihazı, As tayini için Diferansiyel Puls Anodik Sıyırma Voltametri cihazı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Cd belirleyebilme limitinin altında, As 0,95-11,9 µg/l, Cu 0,004-0.58 mg/l, Pb
Özet (Çeviri)
In this work, heavy metal concentrations (As, Pb, Cd, Cu, Zn) and microbiological analysis of 40 tap water samples, collected in Çanakkale city center from 20th April to 5th May 2007, were analyzed. Pb, Cd, Cu, Zn were analyzed using Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectroscopy (ICP-AES) and As was analyzed using Differential Pulse Adsorptive Stripping Voltammetry (DPASV). Results showed that Cd concentration was under the detection limits of instrument and the concentrations of As, Cu, Pb and Zn were between 0.95-11.9 µg/L, 0.004-0.58,